
У нас 32% от децата на 7 години са с наднормено тегло - имат затлъстяване и тежкостепенно затлъстяване, показва анализ на Националния център по обществено здраве, направен съвместно с Министерството на здравеопазването в края на 2024 г.
Петнайсет процента от първокласниците са с тежко затлъстяване, пет процента с много тежко, което нарежда страната ни на 3-то място по относителен дял на затлъстяване сред децата на 7-годишна възраст от 27 държави.
Тези стряскащи данни са повод да се замислим днес, когато отбелязваме Европейския ден за борба със затлъстяването.
Кампанията за отбелязване на «Европейски ден за борба със затлъстяването» е проведена за първи път през 2009г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване. Основателите са убедени, че непрекъснато се увеличава броят на лицата с наднормено тегло и затлъстяване в цяла Европа. Целта на кампанията е да помогне на хората с този проблем да отслабнат и намалят част от теглото си, като по този начин намалят риска от сърдечно-съдови, ортопедични, заболявания свързани с обмяната на веществата, като подобрят качеството си на живот.
В България два милиона от възрастното население е със свръхтегло, а един милион от тях със зътлъстяване. При децата 200 000 са със свръхтегло и 67 000 от тях са със затлъстяване. Установено е, че с нарастване теглото нараства и рискът за здравето.
В тази връзка РЗИ Габрово в съпартьорство с Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни – Габрово организират кампания в парк «Маркотея» под мотото: «Подари си здраве». Началото на събитието е в 13.15 часа на 20.05.2025г., вторник.
На участниците ще се измерва индивидуално тегло с апарат Body Fat Monitor за установяване съотношението на телесните мазнини в организма, ще се замерва кръвното налягане, ще се осъществява тест с т. нар. алко очила, а на желаещите ще се проведе и изследване с апарат PICO за тютюнева зависимост и др. По време на кампанията ще бъдат раздавани и здравно-информационни материали. Тази масова инициатива ни дава чудесна възможност да насърчим не само физическата активност, но и здравословния начин на живот, като подчертаем вредите от употребата на алкохол, тютюневи и свързани с тях изделия, както и техните алтернативи.
Фактът, че заболяванията са предотвратими в по-голямата си част, не трябва да бъде омаловажаван. Отдавна е доказана връзката между свръхтегло и някои видове рак, редица болести на органите на кръвообращението, диабет II тип, болести на храносмилателната система и др. Наднорменото тегло и затлъстяването повишават от 2 до 6 пъти риска от артериална хипертония. Редица проучвания показват, че най-ефективния път за решаване на този проблем са програмите за намаляване на теглото, включващи промяна в начина на живот с няколко основни елемента: диетичен режим, двигателна активност, промяна в хранителните навици, медикаментозна терапия и др.
Затлъстяване е хронично състояние, което се развива в резултат на дългосрочен енергиен дисбаланс, причинен от прекомерна консумация на енергия, недостатъчна физическа активност или и двете, и взаимодействия с гените на човека и факторите на околната среда. Затлъстяването напредва в социално-културна среда, която благоприятства заседналия начин на живот и прекомерния прием на храна.
Затлъстяването е нарастващ проблем за общественото здраве по целия свят, особено в развитите страни.