Ивайла Йонкова и Яна Петкова спечелиха три медала от турнира "Гладиатор"
Ивайла Йонкова и Яна Петкова с треньора Боян Ботев

На 13 и 14 февруари покритият 25-метров басейн „Спортна палата“ в София бе домакин на Третия международен турнир по плуване „Гладиатор“. Състезанието е първото от спортния календар на плувната федерация за 2021 г. и в него взеха участие над 290 състезатели от 21 плувни клуба, разпределени в пет възрастови групи.

Спортен клуб „Викинг 2008 – Севлиево“ представиха шестима състезатели в две възрастови групи. Във възрастова група „D“ (род. 2009-2010 год.) стартираха Ивайла Йонкова, Яна Петкова и Момчил Баев. Ивайла бе блестяща в стартовете на 50 и 100 м гръб. С много стойностни най-добри лични постижения тя спечели бронзов медал в спринта и сребърно отличие на 100-метровата дистанция. Успешните й стартове и класирането на 50 м бътерфлай, 100 м съчетано и 50 м свободен стил, съответно четвърто, пето и шесто място, я наредиха сред най-комплексните състезателки в групата.

Много положителни емоции донесе и Яна Петкова. В дисциплината 100 м бътерфлай тя успешно се конкурира с по-големите плувкини в групата и заслужено спечели бронзов медал, а на 50 м бътерфлай, с отличен резултат, се класира шеста.

Момчил Баев се класира на осмо място в дисциплините 50 и 100 м бруст с най-добри лични постижения.

В група „С“ севлиевските плувци също дадоха повод за радост. Родените през 2008 г. Лилия Криндова, Теодора Христова и Мария Василева направиха много успешни стартове. Голяма крачка напред направи Лилия, която подобри значително своите най-добри лични постижения - много стойностно плуване в дисциплината 100 м бътерфлай, което й отреди шесто място, а времето й бе второ сред родените през 2008 г. момичета.

Отборът на "Викинг-2008-Севлиево"

Отлични бяха стартовете и в дисциплините 50 м. бътерфлай и 100 м. св.стил. Много добро представяне на Теодора Христова която въпреки нарушения тренировъчен цикъл даде времена много близки до най-добрите й резултати. Тя се класира на тринайсто място в дисциплината 100 м съчетано плуване и на петнайсто на 50 м свободен стил.

На 50 м бруст Мария Василева се класира десета.

Както обикновен щафетното плуване донесе много емоции за отбора. Ивайла Йонкова, Лилия Криндова, Яна Петкова и Теодора Христова завършиха седми в щафетното плуване 4 х 50 м свободен стил жени, оставяйки след себе си отбори от утвърдени плувни центрове.

Според треньорите Павлина Станчева и Боян Ботев резултатите от турнира са оптимистични за бъдещото развитие на състезателите, които успешно се справиха с възникналите проблеми в хода на подготовката си.

Следващото състезание от спортния календар на БФПС в което ще вземе участие отбора е „Sharks swimming cup“ в Бургас, което ще се проведе между 26 и 28 февруари.

Плувците ни записаха отлично представяне на турнира "Русалка"