Търсене

Как за един мандат бе убит малкият и среден бизнес в Севлиево

Как за един мандат бе убит малкият и среден бизнес в Севлиево

МЕСТНИ ИЗБОРИ 2019

Севлиево е град с развита промишленост, местни и чуждестранни инвестиции, които възлизат на стотици милиони лева. Едрият бизнес в града не разчита на Общината, но е доволен, че поне не им пречи. Защото за два мандата „Работа, работа, работа за Севлиево“ настоящият кмет Иван Иванов с нищо не подпомогна местния бизнес. Дори умишлено, а може би поради некомпетентност, уби средния и малък бизнес като лиши предприемчиви хора от града и селата от възможност за развитие. Те имаха златния шанс да получат финансиране на малки проекти в изпълнение на Стратегията на местната инициативна група. Това са проекти, които се финансират от  Оперативна програма „Развитие на селските региони“ /ПРСР/.

Златен шанс бе пропилян и това засегна севлиевските микро и малки предприятия, читалищата и кметствата в селата, имащите идеи за местен туризъм, занаятчии и дребни предприемачи, хората с идеи как да съхраняват местните традиции и обичаи.

Защо Севлиево пропиля този шанс? Заради некадърност, некомпетентност, немарливост, съчетани със самонадеяност на заместник-кмета Невена Тодорова, която е председател на Управителния съвет на Местната инициативна група.

Всъщност стратегията на Севлиево, по която в общината трябваше да влязат 4 млн. лв., но не влезе и един лев, бе отстранена заради „наличието на свързаност между членове на Управителния съвет на инициативната група“. Това е публично достъпна информация на сайта на Управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони. Става дума за това, че на един ранен етап председателят на МИГ Севлиево Невена Тодорова е трябвало да отстрани от Управителния съвет Наталия Колева, по това време директор на „Регионално депо за отпадъци“ в града, тъй като работодател на Колева е била Община Севлиево. Вместо да го стори, Тодорова отговаря на Управителния орган, че няма наличие на свързаност. Когато все пак грешката е отстранена, вече е късно и стратегията на Севлиево я няма дори в резервите.

Междувременно 25 инициативни групи получиха общо 60 млн. евро. Най-близките до Севлиево Дряново и Трявна получават общо 7 млн. лв. и вече изпълняват проекти. А Севлиево се размина с 4 млн. лв., с които фирмите можеха да закупят оборудване за своето производство, да осигурят заетост, да развият иновативните си намерения, да стартират нов малък бизнес и мн.др.

Сега ли се сетихте, г-н кмете, да ходите по фирми и да се снимате до машините и хората? Те бяха там и през мандата, но това не беше време, когато да питате управители и работници от какво имат нужда. Наистина, преди избори е най-удобно да се правят срещи с бизнеса и да се демонстрира, че работиш за интересите на бизнеса.

И още нещо искам да попитам - как Общината и нейното ръководство се грижи за севлиевските фирми и колко малки и средни севлиевски фирми успяха да се доберат до финансирането чрез Оперативните програми и да изпълнят някоя дейност, възложена от Общината? За колко лева изпълниха нещо севлиевските фирми и колко милиона лева отидоха към една определена Ваша любима хасковска фирма?

Бих се обзаложил, че в хасковската фирма и нейните производни са влезли в пъти повече пари, от тези, с които са се възползвали всички севлиевски фирми взети заедно накуп.

До момента не съм получил отговор на нито един от въпросите, които задавам на глас, но няма да се откажа да го правя. Защото аз, моите избиратели и гражданите на общината имаме право да чуем отговорите.

Да, очаквам отговори! Защото имам още много въпроси.   

Богомил Петков

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ

  • TАГОВЕ:
Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!