Традиционната кулинарна надпревара за направата на следкиши от тиква или с тиква и тази година е част от програмата на Празниците на тиквата в Севлиево. Организаторът Община Севлиево вече обяви условията за участие и наградния фонд.
Надпреварата ще бъде в два раздела: любители и професионалисти. Експонатите ще се оценяват в пет категории: баница с тиква (тиквеник), печена тиква, други десерти от тиква, нетрадиционни ястия и напитки от тиква (салати, туршии, супи, предястия, основни ястия, сокове и др.) и карвинг.
За всяка от категориите ще се връчат по три награди в дватата раздела, а отличените ще получат парична премия: за първо място - 200 лв., за второ - 100 лв. и 50 лв. за трето място.
Всички "творби" ще бъдат подредени в изложба, която ще бъде открита в 11 ч. на 11 октомври.
В същия ден ще бъдат обявени и победители в друг традиционен конкурс от тиквените празници - "Тиква най-най...". Тази година експонатите ще се оценяват в две категории: производителят на най-голямата тиква ще получи 1000 лв. парична награда, а на най-дългата тиква - 500 лв. За всяка от двете категория ще бъде връчена само по една награда. Тиквите за конкурса ще се приемат до 9 октомври 2025 г. (включително) в Историческия музей и в читалищата в селата на общината.
Тази година празниците на Севлиево са от 7 до 14 октомври. Това е времето, което съвместява традиционния есенен панаир и Празниците на тиквата.
Пълната програма за празничната седмица може да видите тук.