Търсене

На територията на община Севлиево има 335 адреса, на които са регистрирани шест и повече лица, включени в избирателните списъци

Емилия Димитрова
Ковид-19 и заговорът за намаляването на световното население

снимка: Pixabay

В община Севлиево има 335 адреса, на които са регистрирани повече от шест пълнолетни лица, включени в избирателните списъци. Това сочи справка, която от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) публикуваха днес, след като вчера мининистър Андрей Цеков информира министър-председателя Николай Денков за необичайно много адресни регистрации по настоящ адрес и искания за гласуване по настоящ адрес.

Данните са извлечени от масивите, генерирани за отпечатване на избирателните списъци, и включват лица с постоянен и настоящ адрес.

Видно от справката на един адрес в севлиевското с. Столът са регистрирани 19 пълнолетни лица, имащи право на глас. В с. Дамяново на един адрес има 21 лица, които също са включени в избирателните списъци. Във всички села всъщност има биещ на очи голям брой пълнолетни, които според адресната регистрация би трябвало да живеят на един и същ адрес.

Севлиево не прави изключение.  На ул. "Крайбрежна" например 16 пълнолетни гласоподаватели живеят на един адрес. На ул. "Латинка" има 21 души, всичките с право на гласуване, които според масивите на ГРАО обитават един имот. 

По повод данните, публикувани от МРРБ,областният управител Мария Башева е разпоредила проверка на адресите, на които има регистрирани шест и повече лица, научи "Севлиево онлайн". Съгласно Закона за гражданска регистрация в комисиите, които извършват въпросните проверки, се включват служители от съответната общинска администрация, представители на съответната областна администрация, на териториалните структурни звена на Министерството на вътрешните работи и на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване". Проверката трябва да приключи с протокол, който да констатира има ли нередности и какви.

От данните, които днес от МРРБ публикуваха, става ясно, че през годините местните власти са допуснали регистрациите. Така например къща във Видин побира 25 пълнолетни граждани, в гр. Русе – 59, във Варна – 84. Друга къща в Разлог пък е дом на 142 пълнолетни лица. На ул. „Тунджа“ №2 в гр. Горна Оряховища живеят 138 избиратели, въпреки, че на посочения адрес няма сграда, а поле. Къща в Монтана пък приютява 172 български граждани, друга в гр. Стамболийски – 652. На тясно живеят и в къща в Пловдив, в която са регистрирани 194 избиратели. В апартамент на ет. 2 в блок в кв. Сухата река в София пък се ширят 83 пълнолетни съграждани, а в друг в ж. к. Люлин на ет. 5 живеят 99 избиратели.

В двете махали на с. Плетена (Сатовча) са регистрирани съответно 727 и 796 лица, а в тази на с. Долно Осеново (Симитли) - 812 избиратели. 

Съгласно Закона за гражданската регистрация броят на лицата, които могат да се регистрират по постоянен и/или настоящ адрес на адреса на едно жилище, не може да надвишава двукратния брой на лицата, които обичайно могат да обитават съответното жилище, а когато жилището се обитава само от роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до втора степен включително, се допуска трикратно надвишаване на броя на лицата, които обичайно могат да обитават жилището.

 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.