Търсене

Пренареждането на листите е малко вероятно при големите партии

Пренареждането на листите е малко вероятно при големите партии

от Емилия Димитрова

На тези местни избори пренареждането на листите според предпочитанията на избирателите ще бъде по-трудно, отколкото през 2015 г. Причината е в една дребна, но не и по значение поправка в Изборния кодекс.

На местните избори преди четири години един кандидат можеше да смени мястото си в листата, ако за него преференциално са гласували избиратели не по-малко от 7% от общинската избирателна квота. Общинската избирателна квота се определя като се раздели броя действителни гласове в избора за общински съветници на мандатите в Общинския съвет.

Ето конкретен пример. През 2015 г. в община Севлиево са пуснати 16 960 бюлетини за общински съветници. От тях 2 713 са били недействителни. Остатъкът от 14 247 делим на 29 (местата в общинския съвет). Получава се 491 и това е прагът, необходим за един кандидат, за да стане съветник. За да му се зачете пренеренциален вот, т.е. да мине на по-предно място, тогава трябваше за него да са гласували мажоритано 7% от общинската квота, т.е. 35 преференцални гласа стигаха.  

Сега е различно. Да вземем съвсем произволен пример - за партия Х на 27 октомври гласуват 5 000 избиратели. За да проработи преференцията за определен кандидат, той трябва да е получил 7% от гласувалите за неговата партия или листа, т.е. не по-малко от 350 преференциални гласа. Това на практика означава, че при големите партии ГЕРБ и БСП, преференциите по-трудно ще променят предварителната подредба.

При малките е далеч по-лесно последният да стане първи. При 700 гласували за партията, на един кандидат трябват 49 преференции, за да изместни тези преди него.   

      

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.