Търсене

„Там не се търпи“ – какво се случва зад стените на дома за стари хора в с. Добромирка

„Там не се търпи“ – какво се случва зад стените на дома за стари

Дома за стари хора в с. Добромирка отвън, снимка: "За истината"

източник: "За истината" 

На 30 септември 2021 г. в Дома за стари хора в с. Добромирка, община Севлиево, пламва огнище на Covid-19. От 44 изследвани възрастни хора, 21 дават положителен резултат, а по-късно шестима от тях почиват. От персонала са изследвани 22 души, но само тестът на един се оказва положителен.

Четирима от настанените в дома веднага са приети в най-близката болница – многопрофилната за активно лечение в Севлиево. От тях трима не успяват да се преборят с болестта. Умират и други трима от оставените да се лекуват в дома. Той е поставен под карантина, а една медицинска сестра не издържа и напуска.  

Разказът за случилото се в дома за стари хора в с. Добромирка само на пръв поглед прилича на суха статистика. В него има отношения, които поставят тежки въпроси, стават основание за обвинения в неглижиране на работата и внушения, че Община Севлиево като принципал на дома покровителства директора му.

След като пламва Covid-19

На 30 септември, веднага, след като става ясно, че домът за възрастни в севлиевското село е огнище на зараза, Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Габрово изолира  заразените и указва да им се осигури десетдневно наблюдение, а при поява на характерните за Covid-19 симптоми незабавно да се уведоми личният лекар и да се подаде информация към инспекцията.

Две седмици по-късно домът в с. Добромирка влиза в новините, и едва два дни след това Общинският кризисен щаб в Севлиево нарушава мълчанието и съобщава, че заразата е плъзнала в общинското социално заведение.  

На 25 октомври т.г. РЗИ за втори път влиза на проверка в с. Добромирка. Този път изследвани са 32 от възрастните хора и 14 души персонал. Всичките са с отрицателен PCR тест. Проверката завършва с констатация, че противоепидемичните мерки се спазват, а персоналът, който в момента на проверката е на работа, е със завършен ваксинационен курс от поставени две дози, става ясно от протокола на проверяващите, който РЗИ предостави на „За истината“.

Изглежда, че ситуацията е овладяна, макар това да е станало с цената на шест жертви. Тогава обаче започват да валят обвиненията срещу директорката на дома Галина Рачева – в некомпетентност, небрежност и неспособност да управлява заведението. Това твърдят напуснали служители, с които „За истината“ разговаря. Според тях положението е изтървано, защото Община Севлиево толерира Рачева и не контролира работата в Дома. Тя отрича всички обвинения и казва, че си е спечелила мястото с конкурс.

Трансформацията на квалификацията

Всъщност квалификацията на директорката е първото, на което „За истината“ се натъква при проследяване на конкурсите, обявени от Община Севлиево за длъжността „Директор на дом за възрастни хора в с. Доромирка“.

За директор на въпросния дом през 2015 г. са обявени три конкурса. Обявата за първия е публикувана на сайта на Общината на 3 юни 2015 г. Кандидатите за длъжността според тази обява трябва да са завършили една от следните специалности: „Социални дейности“, „Социална педагогика“, „Психология“, „Икономика“, „Медицина“, „Здравен мениджмънт“ или друга сродна.

На 10 юли отново на сайта на Община Севлиево е публикуван протокола от работата на комисията по оценка на кандидатите. От него става ясно, че е имало две кандидатури – на Милена Петкова и Галина Рачева, като Рачева не е допусната до събеседване „поради несъответствие на завършената образователно-квалификационна степен с изискуемата“, т.е. според този протокол Галина Рачева няма квалификация да ръководи социалната институция. Въпреки това само половин година по-късно тя е одобрена за директор. 

Целия текст може да прочетете оттук. 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!