Трима севлиевци са шампиони по мотокрос за 2016-та

Николай Малинов (МСК Севлиево, КТМ) се поздрави с републиканската титла по мотокрос за 2016  в клас МХ85 след последната надпревара за сезона, която бе в Айтос на 16 октомври. Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ) стана шампион в клас МХ2, а  Веселин Малинов (МСК Севлиево, Kawasaki) вдигна купата в клас МХ.

В клас МХ85 Николай Малинов поведе първия манш, плътно следван от Димитър Грозданов (МХ Рейсинг Симитли, КТМ) и Кристиян Иванов (НСА Моторспорт, КТМ). Около 4 обиколки преди финала обаче Малинов спука гума и Грозданов записа първата си победа в манш от 85 сс клас. Във втория манш Грозданов направи силен старт и водеше в началните обиколки, но Малинов го изпревари в четвъртата и пресече първи финалната линия. Трети се нареди Кристиян Иванов. Така с победа в Гран при на Айтос и общ актив от 338 точки, Николай Малинов стана шампион на страната за тази година.

В клас МХ2 претенденти за победата бяха най-вече Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ) и другата ни надежда в световното по мотокрос Иван Петров(МСК Севлиево, Husqvarna). Иван Петров не можа да потегли на време, защото се заклещи в стартовата бариера и излезе последен на старта. Така Халми поведе, следван от Георги Георгиев (Текстил Рейсинг, Suzuki). Състезателят на Husqvarna обаче направи страхотен спринт, изпреварвайки всички пилоти пред себе си без Хакан. В последствие дори опита няколко атаки, но  в крайна сметка финишира втори. Във втория манш Петров показа класа и завърши първи с аванс от цели 42 секунди и с общо 47 точки взе победата в Айтос. Шампионската титла обаче с актив от 334 точки грабна Халми.

В клас МХ1 състезателят на домакините Шевки Шевкиев (М.С. Черно море, Suzuki) поведе на старта в първия манш, но явно липсата на подготовка си каза думата, той се забави, което даде възможност на Хризантос Хараламбос от Кипър да го изпревари и да пресече първи финалната линия. Втори остана Васил Георгиев (Панчо Рейсинг Тийм, Suzuki), а Шевкиев зае третата позиция. Вторият манш челната тройка окупираха Хараламбус, Шевкиев и Ивелин Манев (Моторейсинг Варна, КТМ). Така с пълен актив от 50 точки Хараламбус спечели в Айтос, но титлата грабна румънецът Адриан Радута.

В клас МХ стартът взе Юлиян Райчев (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki), който кара убедително днес и спечели втория манш. Зад него битка за второто място водеха вчерашният победител Владимир Попов(НСА Моторспорт, Kawasaki) и Веселин Малинов (МСК Севлиево, Kawasaki). Малинов предприе няколко атаки, но не успя да изпревари Попов и остана на третата позиция. Все пак с общо 47 точки победител днес стана Попов, а подиумът допълниха Райчев и Малинов със съответно 45 и 42 т. Купата на шампионите за 2016 обаче с актив от 343 точки вдигна Веселин Малинов.

Шампиони на България по мотокрос за 2016 година:

МХ 65: Мариус Канакис, Гърция - 304 т. , МХ 85: Николай Малинов - 338 т. , МХ 2: Хакан Халми - 334 т., МХ 1: Адриан Радута, Румъния - 336 т. , МХ: Веселин Малинов - 343 т.