Търсене

В Лъгът: проверка по сигнал завърши с предписания

В Лъгът: проверка по сигнал завърши с предписания

За нарушения по спазване стандартите за сертифицирано стопанство от страна на ДЛС „Росица“ в Лъгът, Георги Михайлов от Севлиево сезира ръководството на Северноцентралното предприятие в Габрово. С писмо до директора на предприетието г-н Михайлов твърди, че разполага с доказателства – снимки и видео, чието местоположение е установено с GPS метод, че въпреки извършената в края на миналата година проверка на фирмата, която сертифицира по FSC® /сертификатът гарантира, че дървесината, използвана като суровина за производството на продукти, произхожда от отговорно управлявани горски стопанства/, в стопанството се извършват редица нарушения.

Писмения сигнал Георги Михайлов изпраща на 9 февруари тази година. На 13 февруари директорът на СЦДП инж. Цветелин Миланов издава заповед, с която нарежда да се извърши проверка на дейността на ДЛС „Росица“ в Лъгът от комисия, председателствана от заместник-директора на предприятието инж. Тодор Бонев и двама експерти стопански дейности – инж. Мила Стоянова и инж. Росица Колева.

На 16 февруари проверяващите от Северноцентралното предприятие се срещнаха с Георги Михайлов. На срещата, която започна от центъра на село Стоките, присъства и председателят на гражданско сдружение „Граждани за Севлиево“ Боян Ботев.

Изображение - 1189

Няколко неща излязоха наяве от предварителния разговор между двете страни. Първо, за да се констатират нарушения, трябва да се установят в момента. А това невинаги е възможно, тъй като някои от сечите са в събота и неделя, когато контролните органи не работят. Отново бе повдигнат въпроса за сечта във вододайните зони. Според инж. Бонев няма регламентирана забрана за това. Според Боян Ботев „цяло Севлиево е заложник на такава сеч“. „Всички знаете за водозагубите по мрежата, не само сечта е причина за недостига на вода“, контрира инж. Бонев. „Кажете кого да уведомяваме, когато имаме съмнения за незаконна сеч“, попита Ботев. „Ние сме предприятие, което стопанисва горите. Ако станете свидетел на незаконно изсичане, можете да извършите проверка на терен, в горския кадастър или в регистрите на Изпълнителната агенция по горите, които са публични. Но най-лесно и бързо ще стане, ако се обадите на тел. 112, а оттам ще препратят сигнала, където трябва“, отговори зам.-шефът на СЦДП. /б.ред. от 2015 г. тел. 112 приема сигнали и за нарушения в горите/. 

Изображение - 1190

Между другото по въпроса със сечта във вододайните зони севлиевци са изключително чувствителни. И по този въпрос винаги има две противоположни страни: хората казват, че това води до недостиг на вода, горските обикновено твърдят, че сечта не е от значение за водата.

Какво казват по въпроса изискванията за стопанствата, притежаващи сертификата FSC за България:

  • длъжни са да опазват вододайните зони и речните течения като недопускат интензивни сечи във вододайни зони, тъй като това може да доведе до намаляване водния дебит;
  • нямат право да извършват сеч в 15 метровата ивица по дължината на речните корита, от двете страни на коритото, за да не се увреди специфичната речна екосистема с богато разнообразие от организми, както и естествените укрития на горските животни, които ползват реката за водопой;
  • забранено е изхвърлянето на отпадъци от сечта в речни корита и дерета; 
  • не е позволено влаченето на дървесина по речните корита, защото това разрушава местообитанията (укритията и хранителната база на речните организми) и разрушава речните брегове, като създава опасност от свлачища; 
  • забранено е замътняването на водата на реките и горските извори, защото това влошава качеството на питейните води в каптажите за ползване от местните хора. Ако се налага пресичането на речно корито или извор, за да се извози дървесината, се изграждат специални съоръжения, които да ограничат замътняването на водата – мостове, тръби, налагане на временна каменна настилка по коритото на мястото, през което се пресича и др.).  

Изображение - 1191

И тъй като проверката бе провокирана от сигнал за нередности, а в медиите нашумя случаят с временен склад за дървесина на пътя към Табашкото, проверяващите предложиха да отидат на място и установят какво е състоянието на сечището, за което жена се жалва до една от националните телевизии.

Ето какво констатира проверката на терен:

Мястото е номерирано като отдел 162 „в1“. За насаждението има позволително за сеч – 60% санитарна за бял бор и 5% за всички останали дървесни видове. На един от временните складодве дървесината е складирана непосредствено до асфалтовия път, като част от дървесината е в сервитута на пътя. Отсечената дървесина се извозва с животинска сила, три от дърветата са обелени при извозването. Едно дърво от вида бял бор е отсечено немаркирано, с диаметър 26 мм. Едно немаркирано дърво при поваляне на съседно, е закачено за друго дърво, а периметърът не е обезопасен. Двама от работниците, които извозват дървесината не са оборудвани с каски.

А след констатациите следват и предписания: да се отстрани дървесината от пътя и не се допуска повече рампиране там, наранените дървета да се третират с блажна боя, закаченото дърво да се обезопаси по подходящ начин, горският наздирател да състави констативен протокол за отсеченото без марка дърво и случаят се изпрати на прокуратурата.

 

написано от Емилия Димитрова

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.