Търсене

Закриват детските градини в селата

Закриват детските градини в селата

снимка: ОДЗ "Пролет"

Детските градини в севлиевските села да се закрият и да станат филиали на градските, предлагат от Общината. Ако предложението бъде гласувано, градините в Ряховците и Добромирка стават част от севлиевската ОДЗ „Пролет“, а забавачките в Стоките и Батошево отиват на подчинение на ОДЗ „Слънце“. Една от най-модерните детски градини, тази в Петко Изображение - 138 Славейков, се очертава бъдещ филиал на детска градина „Щастливо детство“,  заедно със заведенията в Кормянско и Крамолин. А ЦДГ „Радост“ се превръща в майка за детските градини в Душево, Дамяново и Градница. Децата, които посещават десетте селски забавачки, няма да усетят промяната. Те ще продължат да ходят в същите сгради, тъй като промяната не касае числеността на групите, а административната уредба в системата. Става дума за 242 деца, от които най-много са записаните на детска градина в Душево – 48, а най-малко в Стоките – едва 11.  

Какво налага прилагането на непопулярните мерки в областта на предучилищното образование? На първо място са парите. 142 494 лв. отиват за годишната издръжка на заведенията, 41 744 лв. постъпват от родителски такси. От тази сума близо 10 000 лв. са дължими, тъй като родителите са в чужбина или не могат да се разплатят. За 242 деца, които ходят на детска градина на село, се грижат 40 души персонал. 414 770 лв. са нужни на година за техните заплати и осигуровки. Парите са държавна отговорност, но с последните промени в нормативната уредба за възнагражденията на учителите, в сила от ноември тази година, сумата расте.

Не е за подценяване и това дали е оправдано да се поддържа детска градина с десетина деца, за които се грижат четирима души персонал.  Въпросът не е от вчера, но социалната роля, която имат тези заведения във все по-обезлюдяващите села на общината, винаги е надделявала над кардинални решения за закриване или преобразуване. А съвсем отделен въпрос е качеството на образование, което получават децата. Темата е много близка с тази за слетите паралелки в малките училища, където деца от първи клас учат редом с каките и батковците от трети клас. И единият, и другият случай са компромис.

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.