Търсене

Алексей Навални получи наградата „Сахаров“ на Европейския парламент

Алексей Навални получи наградата „Сахаров“ на Европейския парлам

Дъщерята на Навални (вдясно) получава наградата от името на своя баща, снимка: European Union

Дария Навалная получи наградата „Сахаров“ на Европейския парламент от името на своя излежаващ присъда баща Алексей Навални на церемония на 15 декември

Алексей Навални, който се намира в затворническа колония в Русия за извършване на принудителен труд, е водеща опозиционна фигура в страната от повече от десетилетие и е известен с борбата си срещу корупцията и нарушенията на правата на човека от страна на Кремъл.

В началото на церемонията в Страсбург председателят на Европейския парламент Давид Сасоли отбеляза куража на Алексей Навални: „Той е заплашван, измъчван, тровен, арестуван и хвърлен в затвора, но те не успяха да го накарат да замлъкне“.

„Както самият Алексей Навални някога каза, корупцията процъфтява там, където не се зачитат правата на човека. Мисля, че той е прав. Борбата срещу корупцията е борба за зачитане на всеобщите човешки права. Това със сигурност е борба за човешко достойнство, за добро управление и върховенство на закона“, посочи председателят на Парламента и призова за незабавното освобождаване на Навални.

При получаването на наградата Дария Навалная отправи критики към онези, които са склонни да търсят умиротворяване на диктаторите от прагматични съображения, и настоя, че Европа трябва да остане вярна на идеалите си.

„Когато писах на баща си и го попитах „Какво точно би желал да кажа в речта от твое име?“, той отговори: „Кажи, че никой не може да се осмелява да приравнява Русия с режима на Путин“. Русия е част от Европа и ние се стремим да сме част от нея. Но ние искаме също така Европа да се стреми към себе си, към онези забележителни идеи, които са в основата ѝ. Ние се стремим към Европа на идеите, тържеството на правата на човека, демокрацията и достойнството“.

На церемонията присъстваха и политическият съветник на Навални Леонид Волков, както и неговият прессекретар Кира Ярмиш.

Другите финалисти за наградата „Сахаров“ за 2021 г. бяха жени от Афганистан, борещи се за правата на жените, и боливийският политик Жанин Анес.

Кой е Алексей Навални

Изображение - 10110

На 20 октомври лидерите на политическите групи в Европейския парламент и председателят на Парламента решиха да връчат наградата "Сахаров" за свобода на мисълта за 2021 г. на Алексей Навални. Той получи международна известност с организирането на демонстрации срещу руския президент Владимир Путин и неговото правителство, с участието си на избори и с призивите си за реформи срещу корупцията.

През август 2020 г. Навални беше отровен и прекара месеци в болница в Берлин. При завръщането си в Москва през януари 2021 г. той беше арестуван и сега излежава присъда в затворническа колония със строг режим, като му остават повече от две години затвор. Навални проведе гладна стачка в края на март 2021 г. в знак на протест срещу липсата на медицински грижи в затвора.

Руски съд обяви през юни 2021 г. организацията на Навални Фонд за борба с корупцията и неговите регионални офиси за „екстремистки групи“.

В резолюция от януари 2021 г. депутатите настояха за незабавното и безусловно освобождаване на Алексей Навални и всички задържани по време на демонстрации в негова подкрепа. Парламентът поиска също така значително затягане на санкциите срещу Русия. Тези призиви бяха повторени в резолюция през април 2021 г. 

Наградата „Сахаров“ на Европейския парламент

за свобода на мисълта се присъжда всяка година от Европейския парламент. Тя е учредена през 1988 г. и отличава личности и организации, които се борят за правата на човека и основните свободи. Наградата носи името на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров и включва диплома и парична сума от 50 000 евро.

Наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта, връчена за първи път през 1988 г. на Нелсън Мандела и Анатолий Марченко,

е най-високото отличие, присъждано от Европейския съюз за дейност в областта на правата на човека. Тя е жест на признание за лица, групи и организации, които имат изключителен принос за защитата на свободата на мисълта. Чрез нея и чрез свързаната с нея мрежа ЕС оказва подкрепа на лауреатите — дава им повече решимост и сила в усилията за отстояване на техните каузи.

До момента наградата е връчвана на дисиденти, политически лидери, журналисти, адвокати, активисти на гражданското общество, писатели, майки, съпруги, лидери на малцинства, една антитерористична група, активисти за мир, един борец срещу изтезанията, един карикатурист, затворници, излежаващи дългогодишни присъди поради убежденията си, един режисьор, на ООН като организация, и дори на едно дете, което се бори за правото на образование. Това е награда преди всичко за свободата на изразяване, правата на малцинствата, зачитането на международното право, развитието на демокрацията и прилагането на принципите на правовата държава. Няколко лауреати, сред които Нелсън Мандела, Малала Юсуфзай, Денис Муквеге и Надя Мурад, получиха Нобелова награда за мир.

Наградата „Сахаров" и премия от 50 000 евро се връчват на официално пленарно заседание на ЕП в Страсбург в края на всяка година. Всяка от политическите групи в Парламента може да номинира кандидати; това право имат и отделните членове на ЕП (изисква се подкрепата на наймалко 40 членове на ЕП за всеки кандидат). Номинираните кандидати се представят на съвместно заседание на комисията по външни работи, комисията по развитие и подкомисията по правата на човека, като членовете на пълния състав на комисиите гласуват за трима финалисти. Носителят или носителите на наградата „Сахаров" се избират от Председателския съвет -- орган на ЕП под ръководството на председателя, включващ лидерите на всички парламентарно представени политически групи, което превръща избора на лауреатите в един наистина европейски избор.

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.