
Всяко немаркирано селскостопанско животно е безстопанствено и подлежи на конфискуване. Оттам насетне общинските кметове се разпореждат с животните.
Това обясни д-р Светослав Спасов - директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Габрово на среща с кметове и кметски наместници от община Севлиево. Подобни срещи в близките дни ще се проведат и с местните управи в останалите общини на област Габрово, а целта е кметовете да са наясно с правомощията си, обясни шефът на БАБХ.
Немаркирано животно е ничие
Проблемът със скитащи селстопански животни е голям, подчерта д-р Спасов. Особено с онези, които се движат по общински и републикански пътища и са предпоставка за катастрофи. Ако тези животни са маркирани, в БАБХ има система, която да устовери техния собственик. Тогава санкциите са за него. Ако обаче нямат ушна марка, те са ничии и стават собственост на съответната община. Кметският наместник ги конфискува и оттам насетне общинският кмет може да обяви търг за продажбата им.
Всичко това е записано в Закона за ветеринарно-медицинската дейност и то не е ново. Въпреки че законът е писан през седемдесетте години на миналия век, тези му разпоредби са в сила. Само че от години въпросът със скитащи животни се повдига само инцидентно. Последният път обаче, когато загина 18-годишно момиче заради катастрофа, причинена от свободно движещи се по пътното платно коне, в БАБХ се стреснаха и започнаха да говорят за прилагане на законовите разпоредби.
На практика е трудно
Необходимо е място, където да се приберат конфискуваните животни, храна и някой, който да ги обгрижва, докато Общината реши какво да прави с тях. "Ако сте знаели какви отговорности ще имате, сигурно нямаше да се кандидатирате за кметове", пошегува се д-р Спасов.
Въпросът, който провокира най-много неясноти, е къде най-напред ще бъдат прибирани заловените животни. Ако са заловени в землището на някое село, е добре отсега местният кмет или кметски наместник да се огледа за подходящо място, посъветва шефът на БАБХ в Габрово. Оказа се, че от години неработещият животински пазар в Севлиево има достатъчно подходящо място, където да бъдат прибирани конфискувани селскостопански животни, разясни и зам-кметът Ердоан Узунов. Така въпросът какво следва, когато коне, крави или кози се движат свободно по пътищата на област Габрово, трябва да изглежда приключен.
Най теория това е така, но е любопитно как ще се случи на практика. И дали кметовете по места няма да си затворят очите, за да избегнат главоболията покрай прибирането на животните.
Да се обясни на хората, които отглеждат животни
Това е втора поредица от срещи на Областната дирекция по безопасност на храните с управниците по места. Първата бе на ниво общинска епизоотична комисия. Следващото, което кметовете трябва да направят, е да се срещнат с хората по места, които отглеждат животни. Те са два вида - за собствена употреба и за промишлени нужди. И в двата случая обаче животните са обект на наблюдение от Агенцията по безопасност на храните.
Най-серозен в община Севлиево се оказва проблемът със свободно движещи се животни в балканските села - Кръвеник, Стоките и Млечево. Наскоро в село Стоките е дошъл дървосекач от троянския край. С него имало 30 коня. "Хубаво е да се срещнете с дървосекачите и да им обясните правомощията си, както и техните задължения", посъветва д-р Спасов. Защото този път никой няма да си затваря очите за свободно ходещи по пътищата животни.
В този проблем има и една подробност - ще страдат животните, въпреки, че нямат никаква вина за безотговорността на стопаните си. Законът обаче не отчита емоции.