Търсене

Боровете на Крушевския баир масово съхнат заради гъбни вредители

Боровете на Крушевския баир масово съхнат заради гъбни вредители

Илюстративна снимка на pixabay

Боровете на Крушевски баир край Севлиево масово съхнат, нападнати от фитопатогени (гъбни вредители) – Cenangnium ferruginosum и Dothistroma pini. Това е болест по гората, която може да се лекува само по един начин - със санитарна сеч. Затова от Северноцентрално предприятие в Габрово информират, че започва сеч в района, тъй като въпросните паразити са изключително агресивни и на места уврежданията по гората са на сто процента, т.е. не е останало и едно здраво дърво.  

Съхнещите борове са на територията на ДЛС „Росица“, засегнатите площи са върху 650 дка държавна горска територия, но вече се наблюдава съхнене и в общински горски терени.

Според лесовъди причините за съхненето на бора са комплексни. През последните години, наред с повишението на температурите, се наблюдава също неравномерно разпределение на валежите и други стресови ситуации за растителността. Залесяванията с чер и бял бор  в местността Крушевски баир са извършени през 1960-1980г., като за тези иглолистни култури са положени много грижи. Залесяванията са извършени на места, които обаче не са типични за бора и на малка надморска височина – от 400-450 м. Така създадените култури са с отслабен растеж и поставени в неблагоприятни за тях климатични условия, се оказват нападнати от вредители.

Природата е по-силна от човека, но влагаме професионалните си знания, полагаме усилия и грижи, за да живеем в хармония с нея, категорични са лесовъдите.

Заболяването по боровете на Крушeвския баир се наблюдава от януари т.г., като е започнало от изток на запад, обясняват експертите от държавното стопанство. Своевременно от там са сигнализирали съответните институции - Лесозащитна станция в София, Регионалната дирекция по горите във В. Търново, Изпълнителна агенция по горите.

Държавно ловно стопанство „Росица“ е подало заявления за промяна на дейностите в тези площи, а специалисти от изброените по-горе институции са направили оглед на място, след което са одобрени санитарните сечи. 

За всяко конкретно насаждение е одобрена интензивност на сечта, в зависимост от степента на увреждане, като варира от 30 до 50%. На площ от 25 дка обаче няма оцеляло нито едно дърво и там санитарната сеч ще е 100%. Дейностите ще започнат до дни, сечта ще бъде извършена под контрола на служители на ДЛС „Росица”.

От Северноцентралното предприятие се ангажират в случай, че няма естествено възобновяване в откритите площи, на терена да бъде извършено залесяване.

 

 

 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!