Търсене

Бронзова кандилница от 14 в., находка от с. Ряховците, намери място в изданието „Приноси към българската археология“

Бронзова кандилница от 14 в., находка от с. Ряховците, намери място в изданието „Приноси към българската археология“

Снимка: Община Севлиево

Бронзова кандилница от 14 век, открита през 1972 г. при изкоп в частен дом в севлиевското село Ряховците, намери място в том 12 на престижното издание "Приноси към българската археология". Изданието се разпространява в цял свят и се печата на английски език, а в него за първи път е представена находка от Историческия музей в Севлиево.
 
Бронзовата кадилница е от рядко срещан вид, т.нар. „кацея“. Кадилниците от този тип се състоят от плитка паничка с полусферична и по-рядко с полуконична форма, която има ниско столче. За да се улеснява употребата на кадилницата, тя често се удължава с дръжка, съвременна с предмета или поставена по-късно. Често тези дръжки се разпояват и се губят. Такъв е случаят и с „ряховската“.
 
Писмените източници посочват, че кадилниците са били част от византийските предмети за бита, служили са за прекадяване при частните поклонения и други християнски ритуали, които са упражнявани в домовете. Има и сведения, че те са имали и практически приложения, по отношение на защитата и ароматизирането на дрехи. Широкото им използване в домашни услови, не изключва употребата им в църкви и манастири. 
 
Находката от севлиевския музей няма археологическа среда, но съществуващите точни аналогии позволяват да се датира в периода XIII – XIV в. Това е времето на най-широко разпространение на тези кадилници - редки и високостойностни предмети на християнската обредна практика през късновизантийския период, заради което са във витрините на престижни световни музеи, като Ермитажа и музея Бенаки в Атина. 
Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.