Търсене

Галерия "Видима", севлиевската "къща на музите", отброи 20 години

Галерия "Видима", севлиевската "къща на музите&qu

Ярослав Дончев - изп. директор на "Идеал Стандарт-Видима", Любен Генов /в средата/ - председател на СБХ и Ирина Колбасова - директор на галерия "Видима", фотограф: Деана Денева

Една от най-престижните галерии в България – галерия „Средец“ на Министерството на културата е домакин на юбилейната изложба на галерия „Видима“. Официалното откриване на изложбата „20 години галерия „Видима“ се състоя на 6 ноември сред художници, ръководители на „Идеал Стандарт – Видима“, представители от министерства, културни институции и приятели на галерията.

Изложбата бе официално открита от директора на галерия „Видима“ – Ирина Колбасова, изпълнителния директор на „Идеал Стандарт – Видима“ – Ярослав Дончев и председателя на Съюза на българските художници – Любен Генов.

В юбилейната изложба на галерия „Видима“ са представени над 40 произведения от областта на живописта и графиката на изявени имена от различни поколения и художествени направления в съвременното и класическото българско изобразително изкуство. Сред тях са проф. Светлин Русев, Кеазим Исинов, Володя Кенарев, Станислав Памукчиев, Димитър Казаков, Димитър Чолаков, Милко Божков, Георги Божилов - Слона, Любен Диманов, Стоимен Стоилов, Кольо Мишев, Стели Грънчаров, Свилен Блажев, Антон Антонов, Красимир Добрев-Доктора, Евгений Босяцки, Доньо Донев, Тома Трифоновски, Ивайло Мирчев, Христина Петрова, Евгений Тодоров-Поптошев и др.

Изображение - 1966

„Галерия „Видима“ е създадена през 1997 година и оттогава всеки месец в изложбения салон се представят нови автори в областта на изобразителните изкуства. През изминалите години галерията ни изгради име и създаде колекция, с която по право може да се гордее“, каза Ирина Колбасова при откриване на изложбата и продължи: „Не мога да подмина значението на свършеното през тези години, но най-важното е, че винаги се чувстваше взаимна подкрепа и взаимна необходимост между всички нас: компанията, галерията, хората на изкуството – художниците, и тези, които обичат изкуството и жадуват за срещите с него. Този кръг, тази единна връзка ни помогна да създадем нашата колекция, част от която е представена тук, колекция, която има своя история, своята биография, своето лице и особености, бих казала своя характер…

Изображение - 1967 За всичко това, което сме постигнали дължим голяма благодарност на ръководството на „Идеал Стандарт – Видима“ и на тези, които ни разбират и помагат през годините. Не по-малка благодарност дължим и на авторите, които повярваха в нас, в малката галерия в малкия град и ни гостуваха със своите творби, доставяйки радост и удоволствие.“

Ирина Колбасова благодари на всички присъстващи, които нарече приятели на галерия „Видима“, без чиято любов и приятелство галерията нямаше да е това, което е.

Поздравления към Ирина Колбасова за юбилея, благодарност и подкрепа бе изказана и от Ярослав Дончев, изпълнителен директор на „Идеал Стандарт – Видима“. Той подчерта, че „вече 20 години галерия „Видима“ е средище на културата и изкуството.  Горд съм, че можем да се похвалим с толкова стойностни произведения на именити художници, включени в Златния фонд на галерията. Колекцията е внимателно и с професионализъм подбирана през годините. Нашата компания винаги е била социално отговорна към обществеността в Севлиево. Галерия „Видима“ заема важно място в социалния живот на града“. В подкрепа на своите думи Ярослав Дончев поднесе специален подарък към Ирина Колбасова – първата бройка на книгата „Гордостта на Севлиево“, в която са включени постиженията на всички културни, образователни, спортни и др. клубове/организации в града. Не случайно галерия „Видима“ и детската школа към нея заемат първите страници на това издание. Официалното представяне на книгата ще бъде на 22 ноември.

Изображение - 1968 Специално за откриване на изложбата на галерия „Видима“, председателят на Съюза на българските художници Любен Генов бе подготвил изключително слово, което трогна всички присъстващи: „За да добием реална представа какво са две десетилетия съществуване на една галерия, можем най-напред да се опитаме да си дадем сметка какво са те за живота на един човек. За всеки от нас най-хубавите спомени сякаш са оттогава, отпреди двайсет години. Често си спомняме как от стъпалото на своята двадесет годишнина всеки от нас се е взирал в далечните, примамливи и неизвестни хоризонти на своето бъдеще…

За една галерия, появила се някъде след средата на 90-те години на миналото столетие във време на преход, време на надежди и илюзии, да оцелее цели двадесет години в динамиката на стремглаво развиващото се съвремие, това значи много. Означава, че тя вече има своята сериозна биография, стои авторитетно и стабилно в настоящето, а активната й дейност предвещава и нейното дълголетие. Дано! Как изглежда всичко това в цифри? Ако отворите сайта на галерия „Видима” ще забележите, че настоящата изложба (последна в календара) е отбелязана под номер 231. Нумеролозите сигурно биха събрали цифрите на числото 231 и с получената шестица заедно с шестицата на днешната дата (6 ноември) биха поставили две оценки „отличен” - и на изложбата, и на галерията. Надявам се не бихте им възразили…

Изображение - 1969

Наистина в своя път галерията е следвала разбирането, че навсякъде в цивилизования свят културата и изкуството са територии, на които споделянето на различни идеи дава импулс за нови срещи, приятелства и разбирателство между хората. Не се изненадвайте, когато чуете, че севлиевци наричат това културно пространство „Къщата на музите“.

Препоръчвам на всеки, който по някакъв повод се озове в Севлиево или просто минава оттам, да спре, да отдели време и да посети галерията. Тя се намира в центъра на града, в непосредствена близост до площад „Свобода” и сградите на Община Севлиево, хотел „Севлиево Плаза” и паметника на „Свободата” на прочутия италиански скулптор Арнолдо Дзоки. Името на галерията е свързано с най-голямото предприятие в града – „Идеал Стандарт - Видима”, което е и неин създател. Ако това не е единственият в България пример, то със сигурност е един от малкото, за това как успешният бизнес подпомага изкуството и допринася за развитието на българската култура.

На 15 декември 1997 година галерия „Видима” официално отворя вратите си, представяйки първи в новата изложбена зала малките художници, възпитаници на детската школа за изобразително изкуство.

С надеждата, че ще имаме още много поводи за вълнуващи срещи, бих искал от името на всички художници, имали удоволствието да работят с Ирина и галерия „Видима”, сърдечно да благодаря за оказаната ни чест! В далновидността, в доброто бъдеще и в следващите успешни десетилетия на галерия „Видима”, искрено вярвам и ги пожелавам!“

Юбилейната изложба ще може да се види в галерия „Средец” на Министерството на културата на бул. „Ал. Стамболийски” 17 в столицата до 24 ноември т.г. включително.

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!