Търсене

Ген. Нерезов бе обявен за почетен гражданин на Севлиево

Ген. Нерезов бе обявен за почетен гражданин на Севлиево

На тържествено заседание на Общинския съвет днес бяха връчени почетните отличия на Севлиево.

Със званието „Почетен гражданин на Севлиево“ бе удостоен ген. Стефан Нерезов. Отличието му се присъжда посмъртно, а предложението за него е постъпило в общинска администрация от Общинския съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в град Севлиево.

Изображение - 1903 Кой е ген. Нерезов? Първият началник на Генералния щаб на българската армия, роден на 12 ноември 1867 г. в Севлиево. Първоначалното си образование получава в родния си град, а по-късно учи в габровската гимназия. През 1888 г. завършва Военното училище в гр. София, а през 1892 г. е командирован в Генералщабната академия в гр. Торино, Италия. Завръщайки се в България през 1903 г. е произведен в чин майор и служи в свитата на Н.В. цар Фердинанд. Участник е във всичките войни, водени от Българската армия за национално освобождение и обединение на българските земи, останали под чужда власт. Целият му съзнателен живот е отдаден на българската войска. Изминава пътя от най-ниския до най-високия чин в Българската армия и на 3 септември 1920 г. е произведен в генерал от пехотата. Загива при атентата в църквата „Света неделя“ на 16 април 1925 г. За вярната си служба на родината, генерал Нерезов е удостоен военен орден „За храброст“, княжески орден „Св.Александър“ и народен орден „За военна заслуга“ I степен.

Отличието получи Димитър Димитров от Исторически музей Севлиево, където ще се съхранява плакета на покойния ген. Нерезов.

„Идеал Стандарт-Видима“ АД бе удостоено с почетния знак „Севлиево“. Отличието получи изпълнителният директор и член на съвета на директорите Ярослав Дончев, който подчерта, че компанията получава знака „Севлиево“ в годината, когато отбеляза своята 25-годишнина. „За това време винаги сме разчитали на подкрепата и партньорството на Община Севлиево, без което нямаше да имаме успехите, с които се гордеем днес“, каза г-н Дончев.  

Изображение - 1904 За своите 25 години от учредяването на първото смесено дружество в България между „Видима“ АД и „Американ Стандарт“, компанията непрекъснато е в процес на развитие, разширяване, внедряване на нови технологии и производство на иновативни продукти. Създават се многообразни и изключително успешни структури - завод за производство на санитарна арматура, завод за производство на санитарна керамика, Дистрибуционен център, Търговска организация „Източна Европа“, Центрове за финансово и информационно обслужване за Идеал Стандарт Интернешънъл, пише в мотивите за отличието на „Идеал Стандарт-Видима“. И още: „В продължение на повече от 100 години Идеал Стандарт моделира санитарната индустрия с водещите си иновации, а вече четвърт век от тази история е свързана и със Севлиево. Компанията е емблематична не само за региона, а и за България“, се казва в решението на общинския съвет за присъждане на отличието.

Депутатът в Европейския парламент Илхан Кючук, който никога не е крил силната си връзка с родния край, бе удостоен днес с почетния знак „Севлиево“. „Една политика има смисъл тогава, когато обединява, а не разединява. За мен е привилегия да бъда носител на този знак. Ще направя всичко по силите си, за да остана достоен и ангажиран с каузата „Севлиево“, каза г-н Кючук, получавайки отличието.

Изображение - 1905 Илхан Кючук е член на Европейския парламент от групата на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ). Роден е през 1985 година в Севлиево, където завършва средното си образование. През последните години съвместно с ръководството на общината реализира редица обществени проекти – ремонт на плувния басейн на СОУ „Васил Левски”, както и читалищата в селата Ряховците, Петко Славейков и Градница. Г-н Кючук подпомага финансово изграждането на две детски площадки в гр. Севлиево, една в село Крушево и една в село Петко Славейков, ежегодно финансира турнира по борба в село Петко Славейков, който се организира в памет на дългогодишен кмет на селото и общественик Джелал Аджь. Три поредни години с ръководството на Професионална гимназия по механоелектротехника „Ген. Иван Бъчваров” организира конкурс за млади и креативни ученици.

Изображение - 1906 Десислава Кънева – съпругата на Момчил Кънев, получи почетния знак „Севлиево“ от името на г-н Кънев, поради негови ангажименти зад граница. „Вие знаете, че моят съпруг винаги е обичал и мелеел за родния град. Той работи за това децата ни да се завръщат тук, да работят и се реализират у дома. Момчил Кънев не щади усилията си за развитие на икономиката, а с това да се помага на всички останали дейности, за да бъде нашият град наистина хубав, проспериращ, а хората в него да успяват. Приемам това отличие от негово име и предавам неговите благодарности“, каза тя.

Изображение - 1907 Наистина за Момчил Кънев Севлиево е кауза. Племенник на големия общественик Васил Кънев, започнал европеизирането на града още в края на миналия век, младият Кънев не пести енергията си за обществена дейност – член е на Управителния съвет на бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ от 2007 до 2017 год., като последните две години е председател на сдружението, председател е на клуба по самбо и джудо „Раковски“ от 2014 година, преди това е негов секретар, член на управителния съвет на Автомобилен спортен клуб Севлиево от 2001 г. до 2006 г., общински съветник, дарител и благодетеле на десетки обществени каузи, активно подкрепя дейци на културата, спорта и науката.

Магистър на УНСС София, отскоро дядо на внуче, но с млад дух и готовност да работи за родния град и неговите жители. Заради всичко това Момчил Кънев получи почетния знак „Севлиево“ в Деня на Севлиево.

Изображение - 1908

„Обещавам да не пестя силите си за развитие и популяризиране на спорта и занапред“, каза дългогодишният преподавател и спортен деятел Стефан Кацарски, от днес носител на почетния знак „Севлиево“.

Изображение - 1909 Целият житейски и трудов път на г-н Кацарски е свързан с развитието на физическото възпитание и спорта в нашия град. От 1981 г. до 1989 г. г-н Кацарски е зам.-председател, а от 1989 г. до 1993 г. е председател на Дружеството за физкултура и спорт „Раковски“ в гр. Севлиево. В този период приносът на г-н Кацарски за развитие на масовата физкултура и спорт сред всички слоеве на населението е значителен. Дава се начало на множество инициативи, които днес са традиция и част от изявите в Спортния календар на общината.

От 1993 г. до днес Стефан Кацарски е учител по физическо възпитание и спорт в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, а отборите на училището години наред представят достойно община Севлиево в ученическите игри на републиканско ниво. За заслуги в областта на физическото възпитание и спорта сред учащи, три пъти е удостояван с почетна грамота на МОН - „Неофит Рилски“, шест пъти е номиниран за „Учител на годината“.

По предложение на кмета на Севлиево отличието му се присъжда и във връзка с предстоящото отбелязване на 95 години от организирано физкултурно и спортно движение в нашия град.  Стефан Кацарски се удостоява с почетния знак на града и във връзка с подписка от 43 граждани в подкрепа на това, че е заслужил да бъде носител на знака „Севлиево“.

Изображение - 1910 „Приемам отличието от името на всички жени в Севлиево“, каза Стоянка Ботева – дългогодишен председател и сред учредителите на сдружението на жените „Надежда – 2001, удостоена със знака „Севлиево“ заради отдадеността си на благотворителни каузи и способността да обединява не само членовете на сдружението около инициативи в помощ на по-слабите – болни жени и деца, млади хора в нужда, сираци. Десетки са реализираните идеи на сдружението, водено от г-жа Ботева, стотици са хората, на които жените са помогнали. „Нашите успехи като сдружение нямаше да са факт, ако не бяха нашите приятели от Ротари клуб Севлиево и сдружение „Севлиево 21 век“, подчерта още г-жа Ботева, която е успя да скрие силното си вълнение.

Изображение - 1911 „Благодаря на тези, които са ме предложили за това отличие, благодаря и на тези, които са гласували предложението. Благодаря на своите родители и учители от село Душево, които ме научиха, че първо трябва да дадеш, после да получиш. Благодаря на своя съпруг, който преди 11 години на днешния ден ни напусна завинаги. Благодаря на децата и внуците ми, на приятелите и колегите самодейци, с които заедно се трудим години“, каза Радка Грозева – дългогодишен самодеец към читалище „Развитие-1870“, носител на почетния знак "Севлиево". 

За нея тези, които я познават, казват „жена-огън“ или „стихия“. Защото тя наистина е неспокоен дух. Вечно търси, опитва нови роли, подходи и похвати в театъра, където минава целия й живот и без чийто прах не може да диша. Няма човек в Севлиево, обичащ изкуството, който да не е бил възхитен от енергията и таланта на Радка Грозева. Освен енергия обаче, личността й носи мъдрост, налята и от годините житейски опит. „Пазете Читалището - огънчето, запалено от нашите прадеди в дните на робство!“, заръча днес Радка Грозева.

Изображение - 1912

написано от Емилия Димитрова

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.