Търсене

И англичаните паднаха в плен на „Децата на Севлиево“

И англичаните паднаха в плен на „Децата на Севлиево“

Тези дни вокална група „Децата на Севлиево“ се завърна от Великобритания, където бе гост на международния фолклорен форум, чийто домакин е остров Уайт, най-големият английски остров, разположен в пролива Ла Манш.

Изображение - 592 Наситена програма беляза престоя на севлиевци на острова. Работните им срещи се провеждаха в лятната резиденция на кралица Виктория, която лично нейно височество е предоставила в началото на 20 век за творчески и арт събития. Във фолклорната среща участваха камерен оркестър от Италия, фолклорни формации от Хърватска, Англия и др. А „Децата на Севлиево“ представиха образци от българския фолклор и световни песни. В хотела Вентнор Тауърс“, който е на самия  бряг на океана, бяхме настанени с всички участници. В градината му имаше хеликоптерна площадка, чувахме шума на вълните, навсякъде имаше палми, а целият остров е защитена зона. Всичко беше много интересно за нас. Бяхме и в къщата на английския композитор Едуард Елгар“, сподели след пристигането си Йоан Данаилов, участник във вокална група „Децата на Севлиево“.

Изображение - 593

От остров Уайт „Децата на Севлиево“ добавиха в богатия си репертоар още една песен. Това е една стара английска моряшка песен от 18 век, която те представиха пред публика заедно с арт формацията от остров Уайт  “Moris dans”.

Специално преживяване, наситено с много емоции, е било участието на севлиевските певци в карнавала Mardy gras - втори по големина и важност във Великобритания, побратимен със световно известните карнавали в Рио де Жанейро и Венеция. Тази година карнавалът бе кулминация в честванията на 400 години от смъртта на Уйлям Шекспир. „ Организаторите ни дадоха възможност сами да изработим карнавалните си костюми, което за нас беше истинско предизвикателство. Трябваше да проявим много креативност, да развихрим въображението си и да съчетаем музикалната тема с карибски стил и карнавални елементи в правенето на костюмите. Решихме да пресъздадем като основен елемент клавиатурата на пианото. Резултатите от нашия труд бяха впечатляващи“, споделиха Ангел Гоцов и Стела Георгиева. И добавят, че освен представянето пред публика, е трябвало да композират текст и музика на песен в стил  „калипсо“ . „Децата на Севлиево“ считат за изключителна чест факта, че в процеса на композиране им помагал с напътствия, идеи и съвети световноизвестният изпълнител на „калипсо“ песни Alexander D Great, считан за „кралят на калипсо“ в света. А когато песента била представена пред публика, емоционалното одобрение смаяло самите изпълнители. „Танцувахме самба и бразилски танци, правихме  percussion ensembles. Това бяха все нови и много интересни за нас неща. Освен това участвахме и в една много интересна игра „Открий съкровището“, в която трябваше по скрити знаци да обиколим голяма част от остров Уайт и да открием забележителни паметници, които бяха указателни точки в трейлъра“, разказа Габриела Георгиева от „Децата на Севлиево“.

Изображение - 594

„След успешното турне на групата през месец юли в Германия, певците от вокална група „Децата на Севлиево“ прибавиха още една точка от картата на Европа, където изключително успешно представиха българската вокална школа, уникалния ни фолклор, плениха английската публика и намериха нови фенове и приятели“, сподели художествения ръководител на севлиевските таланти  Ваня Ангелска, за която това участие е донесло изключително удовлетворение и, както сама казва, стимул за нови творчески търсения.

Изображение - 595

 

       

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.