Търсене

За водоснабдяването на Севлиево в прединвестиционното проучване има 28 млн. лв., за Габрово - 16 млн. лв.

Емилия Димитрова
За водоснабдяването на Севлиево в прединвестиционното проучване има 28 млн. лв., за Габрово - 16 млн. лв.

От пет речни водохващания на реките Росица, Багарещица, Зелениковец, Бяла и Видима идва водата на севлиевска община, снимка: "Севлиево онлайн"

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обяви Регионално прединвестиционно проучване (РПИП) за обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ООД, Габрово. То включва необходимостта от инвестициии за изграждане и реконструкция на ВиК и канализационни системи и съоръжения на агломерациите с нас 10 жители, които в област Габрово са Габрово (52 хил. жители) и Севлиево (малко под 22 хил. жители), мерки за отвеждане и пречистване на отпадни води в Дряново и Трявна, които са с над 2 хил. жители. За 78 населени места в четирите община на областта са посочени инвестиции по отношение на питейните води. 

За Габрово общата стойност на спешно необходимите инвестиции е близо 16 млн. лв. 

Това предвижда реконструкция на участък от довеждащия водопровод от яз. "Христо Смирненски" до Пречиствателната станция "Киселчова могила" и реконструкция на съоръжения по водопровода. Дължината на този участък е 655 м, изпълнен е със стоманени тръби с голям диаметър. Поради лошото му състояние по него възникват множество аварии, което води до често прекъсване на водоснабдяването на населените места. 

При ремонта е предвидено също да се направи реконструкция на шахтите по трасето с подмяна на амортизирани арматури и изграждане на нови шахти, да се подменят нефункциониращите въдушници с ръчно изпускане, с автоматични и да се подмени спирателния кран, разделящ деривацията на два участъка. Стойността на всичко е 2.1 млн. лв. 

Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на Габрово

е сред подлежащите на ремонт и реконструкция ВиК обекти, тъй като през последните години по мрежата са концентрирани аварии, водещи до загуби на вода и често спиране на водоподаването. Инвестиционните разходи за това са 7.2 млн. лв., като е планирано още водопроводната мрежа да се зонира в 14 зони за измерване на водните количества. Причина за това е установеното по време на замерванията, че средният свободен напор във водопроводната мрежа на града варира между 2,5-10,0 атмосфери. 

По-високото налягане се поддържа в транзитни участъци на мрежата, които захранват помпени станции, или са участъци пред регулатори на налягане. Ако налягането в тези участъци се намали, водата няма да стигне до по-високи части на града. За зонирането са предвидени около 300 хил. лв., като се предлага част от регулаторите на налягане да бъдат подменени, тъй като по данни на ВиК те не работят добре и често създават проблеми. 

Изграждане на нова помпена станция, напорен резервоар и захранващ водопровод за кварталите

"Недевци", "Лисец", "Христо Смирненски", "Дядо Дянко" и "Радецки" чрез връзка от вътрешна водопроводна мрежа на Габрово. Част от тези квартали се захранват чрез напорни резервоари, други по гравитачен път. Стйността на планираните ремонт и реконструкция, плюс нови съоръжения е 6.1 млн. лв. 

С изпълнение на мерките, планирани за Габрово, ще се постигне намаляване на загубите на рвода с 11% (от 49% на 38%). се покочва в инвестиционното проучване. 

За Севлиево се планира реконструкция на пречиствателната станция за питейни води "Стоките".

Пречиствателната станция за питейни води „Стоките“ (ПСПВ) е изградена през 60-те години на XX век за пречистване на суровата вода от пет речни водохващания на реките Росица, Багарещица, Зелениковец, Бяла и Видима и водохващане след изходна шахта на отработени води на ВЕЦ „Видима“. Водата от водоизточниците постъпва в станцията по два тръбопровода във вертикален хидравличен смесител.

Изображение - 12488Почти цялото оборудване на станцията за пречистване на питейна вода в с. Стоките е остаряло или неработещо, снимка: "Севлиево онлайн"  

За станцията има частична проектна документация, според която технологичната схема е едностъпална. Това включваща процес на реагентна обработка (под реагентна обработка се разбира добавянето на химични вещества, които подпомагат процесите на пречистване, б.р.) с алуминиев сулфат и вар, контактна коагулация и филтрация през бързи гравитачни филтри. От над 10 г. обаче не се извършва реагентна обработка на постъпващата вода, пише в прединвестиционното проучване. 

Реагентното стопанство включва осем цилиндрична съда с конусовидно дъно с диаметър 1,70 m и дълбочина 1,70 m, като четири от тях са за разтвор на алуминиев сулфат и четири са за вар. Съдовете са в лошо технологично състояние, амортизирали са прилежащата тръбна разводка и арматури.  

Действителното състояние на пречистване на питейната вода за Севлиево и селата от общината към момента е следното: суровата вода постъпва в общ разпределителен канал, чрез който се подава към шест стоманобетонови двойни филтърни клетки. Филтърният пълнеж е чист кварцов пясък с височина на слоя 1,60 m. самата дренажната система е от бетонови плочи с дюзи. Всеки филтър е окомплектован с тръбна разводка и съответната арматура, които са амортизирани и на места личат следи от корозия. Регулирането на филтърната скорост става чрез мембранни регулатори, които обаче са повредени и са извън експлотация.

Обратната промивка е водо-въздушна и се извършва със сурова вода, която се съхранява в промивен резервоар, разположен нависоко , за да се позволи промиването да става по гравитачен път. Предвидена е възможност за подаване на пречистена вода в резервоара за промивна вода чрез помпи, разположени в машинната зала на филтърния корпус, но машините са с изтекъл амортизационен срок, в лошо техническо състояние и морално остарели.

Пречистената вода се обеззаразява с хлор 

който се подава към резервоар за пречистена вода и от там към селищната водопроводна мрежа. При подмяна на част от довеждащите тръбопроводи до ПСПВ байпасната връзка на станцията не е свързана съгласно проектното решение и е изключена възможността за работата й.

Нито на входа, нито на изхода на водата в ПРечиствателната станция в Стоките има мониторинг. 

Прединвестиционното проучване предлага да се изгради двустъпална схема на пречистване на водата, което би избегнало спирането й при замътване, което е особено често при снеготопене и интензивни валежи. 

Реконструкцията на ПСПВ „Стоките“ е изчислена за 11 млн. лв. 

Реконструкция на участък от западния довеждащ водопровод с напълно нов, успоредно на съществуващия

Цялостна реконструкцията на довеждащ водопровод от ПСПВ Стоките до НР 11 000m3 означава ремонта на трасе с обща дължина 16 900 м. Сумата, необходима за това е 15,4 млн. лв. Тъ като става въпрос за изключително голяма инвестиция, при определяне на възможните варианти и решения, са взети предвид загуби на вода по отделните участъци и честота на авариите.

Съгласно измерванията загубите в отделните участъци са средно 21 %, но те не са разплределени по равно за дължината на цялото водопроводно трасе. В участък 1 - от ПСПВ Стоките до преди отклонение за напорен резервоар Горна Росица, се губят около 10 литра в секунда, или около 10% от подадената вода. Участъкът е с дължина приблизително 9,30 km.

В участък 2 – от отклонението за напорен резервоар Горна Росица до напорен резервоар 11 000, който е с дължина 7.60 км, изтичащата по тръбите вода е малко над 13 на сто. В този участък са и повечето аварии, по данни на ВиК Габрово. Затова този участък е определен като приоритететен за ремонт.

Предвижда се реконструкцията му да стане като се изгради напълно нов водопровод унспоредно на сега съществуващия. Този вариант е предпочетен заради сспецификата на трасето, по което върви водопровода. Планираната енвестиция е 8.3 млн. лв. 

Реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа в Севлиево също е заложена в инвестиционното намерение. 

Общата стойност на инвестициите за Севлиево, заложени в прединвестиционното проучване, са 28.4 млн. лв. без ДДС. На таблицата по-долу са посочени планираните инвестиции техния размер. Пълният текст на прединвестиционното проучване може да бъде видян тук. 

Изображение - 12486  

 

 

  

 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.