Търсене

Издателят на "Севлиево онлайн" - сред супергероите на "Америка за България"

Издателят на "Севлиево онлайн" - сред супергероите на

На снимката: Нанси Шилър по време на представянето на петима от хилядите "супергерои" на "Америка за България"

„Вдъхновен съм от "супергероите", надявам се и с вас е така. Вашата работа е важна, за да се осигури бъдещето на България като свободно, благоденстващо и демократично общество" - така започна речта си посланикът на САЩ в България Ерик Рубин в началото на третата конференция на фондация "Америка за България", посветена на българските супергерои.

Изображение - 2562

Посланик Ерик Рубин откри конференцията на "Америка за България"

"Днес се навършват три години, откакто съм посланик в България. За това време бях вдъхновен от много хора, които правят изумителни неща с подкрепата на „Америка за България“ и дълбоко се възхищавам на вашата отдаденост“, каза Негово превъзходителство пред повече от шестотин гости в залата. 

На фона на кадри от сериала "Супермен" президентът и главен изпълнителен директор на фондация „Америка за България“ г-жа Нанси Шилър направи препратка към мотото на конференцията - честването на българските супергерои: „Истинските супергерои не са от друга планета, не са по-мощни от локомотиви, куршумите на отскачат от гърдите им. Всеки ден се срещам с необикновени българи. Те не се смятат за супергерои, но за Фондация „Америка за България” са точно това. Супергероите са навсякъде около нас. Вие сте супергерои, защото се борите за истината и имате една обща суперсила – волята и виждането как да направите България по-добро място за всички нейни граждани“, обърна се към залата Шилър.

Изображение - 2563

Тя посочи поименно пет "супергерои": изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, Андрей Чалъков от Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България, Рашка Гайтанова, която е на път да стане първият лекарски асистент от ромски произход във Велинград, Емилия Димитрова-Данкова, издател и главен редактор на сайта "Севлиево онлайн" и част от екипа разследващи журналисти на платформата "За истината" и Росен Георгиев, кмет на село Дъбрава.

Ето как Нанси Шилър представи петимата:

"Светла Костадинова работи върху начини за повишаване ефективността на публичните финанси, за подобряване бизнес средата за малките и средни предприятия, както и за повишаване стандарта на живот на всички българи чрез трудова мобилност". 

"Андрей Чалъков от Асоциацията за развитие на месодайни породи говеда въведе дигитална система за съхранение на генетична информация за месодайните породи. Системата помага на отрасъла да се превърне в успешна експортна индустрия. Той не прескача високи сгради с един скок, но готовността му да направи технологичен скок доказва, че всяка българска индустрия може да се развива и да е успешна".

"Рашка Гайтанова от ромската махала във Велинград вече е приключила с лекциите в Медицинския университет в София и в момента кара учебната си практика. Мечтата й е да стане първият лекарски асистент от ромски произход във Велинград. Рашка може и да не е спирала куршуми, но образованието ще й даде възможност да помага на хората, които се нуждаят от медицинска грижа". 

"Емилия Димитрова-Данкова е издател, журналист и главен редактор на "Севлиево онлайн" и част от екипа на платформата за разследваща журналистика "За истината". Емилия се осмели да разследва потенциален конфликт на интереси в габровската дирекция "Социално подпомагане". Срещу нея бе заведен иск от директора. Съдът отхвърли на две инстанции иска с помощта на адвоката от Програма Достъп До Информация Александър Кашъмов. Работата на Емилия е пример за това колко важни са независимите медии, за да бъдат държани институциите отговорни пред гражданите." 

"Росен Георгиев е кмет на с. Дъбрава. През 2015 г. селото има само сто жители и е на път да влезе в списъка на изчезващите села. Росен обаче не е на това мнение. Преди четири години създава The Brava Balkan Fest - фестивал за рок музика, който всяко лято привлича музиканти от Балканите. Росен няма рентгеново зрение, идеята му е да превърне Дъбрава в привлекателно място за туристи от България и чужбина. Днес с. Дъбрава е напълно променено, само за няколко години. Днес там целогодишно живеят над 300 души, а през почивните дни се удвоява, до над 600, а селото е пример за привлекателна и жизнена общност".

"Всеки един от вас може да е тук, на тази сцена. Всеки ден вие правите България по-добра с вашата суперсила, вашата находчивост при решаването на проблеми, вашият личен пример, инициативност и упорство", каза още Нанси Шилър. И очерта какво ни пречи на нас, простосмъртните - липсата на сътрудничество, на доверие, неспособността или нежеланието да се адаптираме към променящите се обстоятелства". 

На конференцията говориха и някои от супергероите: проф. Николай Денков и Росица Тропчева от Център за приложни изследвания и иновации на Софийския университет, директорката на училището на бъдещето - ОУ "Васил Левски" в Разград Диана Първанова, Ивайло Пенчев от "Уолтопия", журналистът от БиТиВи Иван Георгиев и др. 

Фондация "Америка за България" е създадена през 2009 г. Дейността й е основана на пет ключови приоритета: благоприятна бизнес среда, добро образование и работни умения, справедливи и равни условия, почтени и независими медии, привлекателни и жизнени общности. Всяка година  фондацията дарява около 20 млн. долара от общия си капитал в размер на 400 млн. долара. Той, от своя страна, се реинвестира, за да не прекъсва дейността на Фондацията. 

"Севлиево онлайн"

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!