Търсене

Как Асоциацията по ВиК Габрово се оказа куха откъм дейност

Как Асоциацията по ВиК Габрово се оказа куха откъм дейност

Уличните чешми продължават да са източник на вода за много жители на областта, илюстративна снимка на Katja Just от Pixabay

източник: zaistinata.com

Десет години след създаването на Асоциацията по ВиК Габрово (АВиК), тя се оказва орган за свикване и провеждане на общи събрания, чиито решения се фокусират върху отчет за дейността, отчет за изпълнението на бюджета и приемане на нов бюджет за следващата година. Всичко това действително е нормативно вменено на организация, която управлява публични активи, но на фона на драстична от години водна криза в габровска област и инвестиции в сектора далеч под необходимите, ефективността на асоциацията изглежда съмнителна, а протоколите от дейността й подсказват по-скоро за представителни функции.

Асоциациите по ВиК са юридически лица от особен род. Създадени през 2010 г. по силата на Закона за водите, те не формират и не разпределят печалба, а са своеобразно обединение на собствениците на ВиК структурата (държавата и общините), на което е вменено да управлява заедно системите и съоръженията от ВиК. Държавата в тези обединения се представлява от областния управител, който е председател на асоциацията. Когато в съответната асоциация по ВиК участват държавата и повече от една община, държавата има право на 35 на сто от гласовете, а всички общини разпределят помежду си останалите 65 на сто, пропорционално на броя на населението им. Работата на асоциациите по ВиК се подпомага от служители, назначени по реда на Кодекса на труда, а средствата за дейността се осигуряват от държавата и общините, според процентното съотношение на гласовете им.

Целта на съвместното управление е качествени ВиК услуги и контрол върху дейността на ВиК оператора (дружеството, което предоставя ВиК услуги на гражданите). На Асоциацията е вменено да контролира освен поддържането и експлоатацията на активите, реализирането на инвестиционната програма на съответния оператор и качеството на услугите.

Какво пише в протоколите?

Първото Общо събрание на асоциацията по ВиК в Габрово е свикано през декември 2014 г. (оттогава е първият публикуван протокол, б.ред.). Последното – през юли 2020 г. Ако протоколите от тези заседания са свидетелството за начина, по който работи Асоциацията в Габрово, налице е бюрократично робуване на нормативните изисквания и липса на каквато и да било инициатива в областта на ВиК.

В нито един от въпросните протоколи не се чете намерение, нито решение по темата с безводието в общините на габровска област, което тази година стана причина хора да получават вода само от водоноски седмици наред.

Целия текст може да прочетете тук. 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!