Търсене

Как с милиони за път ще се съхрани естествената природа в Стара планина

Как с милиони за път ще се съхрани естествената природа в Стара

Строящият се път Беклемето – хижа Дерменка, снимка: Димитър Механджиев

източник: zaistinata

Корекции в Плана за управление на национален парк „Централен Балкан“ и изваждане оттам на пътищата със свободен достъп поискаха с петиция от Българския планинарски съюз (БПС) и туристическо дружество „Насам-Натам“. Поводът – местата, определени за пешеходен туризъм в парка, са изорани от автомобили, които свободно се движат редом с пешеходните туристи, а това лято милиони левове от европейските фондове бяха похарчени за рехабилитация на път по проект за опазване и съхраняване на естествената природа.

Темата за движението на автомобили в парк „Централен Балкан“ не е от вчера. Планинарите са преброили двайсетина пътища на територията на парка, по които необезпокоявани се движат „туристи“ с офроудъри, атевета и ендуро мотори. Пред „За истината“ председателя на Управителния съвет на Българския планинарски съюз (БПС) Димо Колев сподели, че планината е заприличала на изорана нива, а от парковата дирекция поощряват движението на превозни средства. Пример за това според Колев е абсолютно ненужният ремонт на пътя Беклемето – хижа Дерменка, който струва малко над 4 млн. лв.

На коренно портивоположно мнение е ръководствотото на парка. В писмо до управителя на Планинарския съюз оттам уточняват, че ако пътят съществува и е в добро състояние, моторизираните „туристи“ ще се движат по него, вместо да съсипват площите встрани. Затова са и мантинелите на места – за да не излизат моторите и АТВ-тата извън трасето.

Пътища със свободен достъп

Една от корекциите в плана за управление на парк „Централен Балкан“, за която настояват от Планинарския съюз е изваждането на т.нар. пътища със свободен достъп, защото „днес картинката с многобройните МПС е страшна“. „Непонятно е как вместо да се ограничи човешкото въздействие в един Национален парк умишлено се подтиква увеличаване на свободно движение на превозни средства в територията му, и то по места, където се извършва пешеходен туризъм“, се казва в петицията, организирана в интернет, под която до момента има близо 3 хиляди подписали се. С нея от БПС очакват ресорните институции да се аргументират за необходимостта от път с мантинели в планината и как конкретно пътя Беклемето-Дерменка и увеличения трафик на всякакви превозни средства ще допринесе до опазването на природата и местообитанията, екологичния туризъм и отдих?

Чрез пътна рехабилитация към противоерозионни мерки

„Опазване на безлесни природни местообитания чрез ремонт и възстановяване на път „Беклемето“ – хижа „Дерменка“ е една от петнайсетте дейности по проект „Възстановяване и опазване на природни местообитания и видове в Национален парк „Централен Балкан“. Проектът е на стойност 10.9 млн. лв., от които 9.3 млн. лв. от Европейския фонд за регионално развитие  и 1.6 млн. лв. национално съфинансиране от държавния бюджет на България. Процедурата, по която се предоставя безвъзмездното финансиране е „Подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания на територията на мрежата Натура 2000, попадащи в национални паркове, природни паркове и поддържани резервати“ на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“. Срокът за изпълнение на проекта е до 26.11.2023 г.

Наложителният ремонт

От проектната документация се разбира, че въпросният проект е наложително да се изпълни, заради „сериозното натоварване на пътя, в следствие на което се наблюдава изравяне на пътното трасе и движение на МПС-та по алтернативни трасета, довеждащо до увреждане на съседни на пътя участъци“. Очевидно действително става въпрос за „сериозното натоварване“ на път, който върви по билото на Стара планина, което обяснява планираните за ремонта му 36% от парите за целия проект (10.9 млн. лв.) Разходът има за цел да се запазят дивата растителност и животински видове в защитената паркова зона. На езика на парковата администрация „рехабилитация на посочения път и изпълнение на противоерозионни мерки в съседните участъци има за цел възстановяване на местообитанията“.

Целия текст може да прочетете тук. 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.