Търсене

Как се завзема бизнес за милиони - разследване на Антикорупционния фонд

Как се завзема бизнес за милиони - разследване на Антикорупционн

  „Осемте джуджета“ - част първа от разследването на Антикорупционния фонд 

Един семеен конфликт ескалира във война между съдружниците в най-големия производител на асансьори в България. Активите, предмет на спора, са фирми с милионен оборот и печалба, недвижими имоти из цялата страна, скъпи автомобили, пари от банкови сметки в България и Швейцария и злато на стойност над 4 милиона лева. С разрастването на спора в него се намесват и институциите – специализирана прокуратура, МВР и НАП.

Точно преди година един от ключовите участници в конфликта, Илия Златанов, получава предложение да се види с „влиятелни хора“, които да му помогнат. В недостъпната за посетители част на столичния ресторант „Осемте джуджета“ Златанов се среща с адвокат Петьо Петров. Петров, повече известен като Петьо Еврото, е бивш шеф на столичното следствие, за когото през 2015 година Висшият съдебен съвет отказва да образува дисциплинарно производство. Според твърденията на Златанов, на срещата в ресторант „Осемте джуджета“ адвокат Петров обещава да съдейства за бърза намеса на прокуратурата срещу противниците му в конфликта за контрола над семейния бизнес. Срещу тази помощ Петров поисква половината от възстановените активи на фирмата „Изамет“.

На 3 юли 2019 Илия Златанов наистина подава пореден сигнал до прокуратурата и още на следващия ден той е разпитан. Само две седмици по-късно, на 19 юли, прокуратурата информира медиите за повдигането на обвинения срещу шест лица – сред които сина, дъщерята и бившата жена на Златанов – за изнудване, длъжностни присвоявания, неизгодни сделки и за пране на пари в големи размери. От трезори на съпругата на Златанов и сина му са иззети 565 хиляди евро и 35 килограма злато на стойност над 4 милиона лева.

Услугата с прокурорската помощ обаче изглежда не идва безплатно. Ден преди изземването, в офиса на препоръчани от Петров адвокати, Илия Златанов подписва запис на заповед за близо 3 милиона лева. Парите се дължат на Любена Петрова, съпругата на Петьо Петров. На основание записа на заповед са запорирани и останалите му активи – фирмени дялове, недвижими имоти, автомобили и банкови сметки. По документи иззетото от трезори злато за над 4 милиона лева е върнато на Илия Златанов. Неговият разказ обаче е по-друг: според него златото изчезва в багажника на колата на Любена Петрова, още на паркинга на Специализирана прокуратура.

След нови срещи и заплахи, включително за живота му и този на сина му, който е на хемодиализа и с мярка за неотклонение “задържане под стража”, Златанов подписва всичко, което искат от него, и спешно заминава в чужбина. В момента Златанов се намира в държава, която не иска да обяви публично, и подготвя сигнали до европейски институции за това, което му се е случило.

„Юридическият прочит на предоставената на АКФ документация показва сериозни индикатори и съмнения относно адекватната и обективна реакция на прокуратурата в целия казус“ казват от правния отдел на АКФ. „Въпросът е защо прокуратурата се активизира именно след намесата на адвокат Петьо Петров?“ Скоростта на действие на прокуратурата, както и липсващи документи, нотариални вписвания извън кантори и в извънработно време и липсващи подписи под протоколи са само част от видимите нередности по предоставената документация. Както установяват и длъжностни лица в търговския регистър, има и липси на отразяване на нотариалните заверки в електронния регистър на нотариусите. Отделно, предоставената от Златанов кореспонденция с кратки съобщения със замесени лица съдържа информация за възможно влияние върху институции като МВР и прокуратурата, което задължително трябва да бъдат проверени в дълбочина.

За разследването на АКФ се съгласява на коментар само единият от адвокатите на Златанов, препоръчани от Петьо Петров. “В уговорения ден за среща обаче, адвокатът не се яви в нашия офис и спря да вдига телефона си”, казва разследващият журналист Николай Стайков от екипа на АКФ. Няма отговор нито от другия адвокат, нито от бившия следовател и настоящ адвокат Петьо Петров на публично обявения му телефон. От Специализирана прокуратура също отказват коментар.

От правния екип на АКФ заявяват, че подготвят сигнал до прокуратурата с искане за задълбочена, обстойна и независима проверка на изнесената информация по казуса “Изамет”.

„Осемте джуджета“ е първата част от разследването на АКФ по казуса.

{{YTB:fvM9HIGnJI4}}

 

  • TАГОВЕ:
Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!