Търсене

Кметът на Севлиево изгуби две дела срещу зам.-министър на МРРБ

Кметът на Севлиево изгуби две дела срещу зам.-министър на МРРБ

снимка: pixabay

•  Методика за оценка на кандидатите да санират жилища по ОП „Региони в растеж“ е съставена от общи и бланкетни формулировки, които дават възможност за субективизъм в оценяването

• Допуснато е нарушение на принципите за свободна конкуренция и равнопоставеност при избор на кандидати да изпълняват обществена поръчка

Заради условия и изисквания, ограничаващи свободната конкуренция при възлагане на две обществени поръчки Министерството на регионалното развитие (МРРБ) е наложило на Община Севлиево финансови корекции от 48 хил. лв. по два проекта – за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради и за саниране на училища, детски градини и сградата на Районната пожарната служба. Несъгласен с корекциите, кметът на Севлиево Иван Иванов заведе дела срещу зам.-министър Деница Николова, ръководител на Управляващия орган на програмата, които изгуби на първа инстанция, а Общината е задължена да плати 2400 лв. разноски.

Едната корекция е за близо 47 хил. лв. Сумата е 5% от допустимите разходи по договор с предмет „Инженеринг, проектиране, строително-монтажни работи и авторски надзор във връзка с реализацията на проект „Прилагане на мерки за енергийна ефективност м многофамилни жилищни сгради в гр. Севлиево“. Договора по поръчката е за 778 хил. лв., финасирането е по Оперативна програма „Региони в растеж“, а стойността на целия проект е за близо 5 млн. лв. 

Другата корекция, която Община Севлиево обжалва, е във връзка с проведена процедура с предмет „Избор на изпълнител за изготвяне на оценка на съответствието и осъществяване на строителен надзор на сгради от образователната инфраструктура в град Севлиево и на сградата на Районната служба за пожарна безопасност“. Договорът за изпълнение е за 15 хил. лв., наложената корекция от почти 850 лв. Стойността на целия проект е приблизително 3.5 млн. лв.

И в двата случая управляващият орган отчита нередности в обявленията за обществени поръчки, които ограничават свободната конкуренция, а методиката за оценка на участниците по една от двете поръчки е съставена от общи фрази и води до субективна оценка от страна на комисията.

Процедурата

Въз основа на договор за финансиране на 16 декември 2016 г. Община Севлиево открива процедура за избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки с предмет „Инженеринг, проектиране, строително-ремонти работи и авторски надзор“ във връзка с реализацията на проекта „Прилагане на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради“. За изпълнител е избрано софийското дружество „Бибо 69“ ЕООД, с което на 19 май 2017 г. Общината подписва договор. Останалите двама кандидати за същата обособена позиция не обжалват класирането.

Председател на комисията по оценка на кадидатите е зам.- кметът Калина Георгиева. По-късно тя става ръководител на проекта, а хонорарът й за това възлиза на 20 хил. лв., става ясно от отговор на заявление за достъп до обществена информация. Останалите членове на комисията са от дирекция „Териториално и селищно устройство“, един юрист и един експерт.

Съществени нарушения и съмнения в нередност

При предварителния контрол на поръчката са открити „съществени нарушения, които биха могли да имат финансово влияние и водят до съмнения в нередност“, става ясно от материалите по делото, образувано в Административен съд Габрово по жалба на кмета на Севлиево.

Проверката установява, че в раздел „Технически и професионални възможности“  на обявлението за поръчката минимално изискване към екипа за изпълнение на строително-монтажните работи е квалификация „строителен инженер“ или еквивалентна на нея. Изисква се и удостоверение за преминато обучение по контрол на качеството за изпълнение на строителството. Проверяващите обаче смятат, че тези изисквания необосновано ограничават конкуренцията, тъй като „изискването за квалификация „строителен инженер“ не дава възможност в процедурата да участват „лица, притежаващи удостоверение за преминато обучение за контрол върху качеството на изпълнение на строителството“.

В същия раздел на обявлението е заложено изискване към всичките шест експерти от проектантския екип да имат магистърска степен.

Съгласно Закона за камарата на архитектите и инженерите обаче проектантите с ограничена проектантска правоспособност могат да придобият пълна, ако имат съответния стаж по специалността, т.е. достатъчно професионален опит. В конкретния случай изискването проектантите да са само магистри е ограничение и според проверяващите е нарушение на Закона за обществените поръчки.

Субективни величини

Методиката за оценка на кандидатите също има пороци. Според проверяващите тя съдържа субективни величини, а в критериите за оценка на подадените предложения са използвани "общи и бланкетни формулировки" и "съдържат в твърде висока степен субективизъм", отчита съдът. Ако няма конкретни указания от възложителя (Община Севлиево, б.ред.), каквито в случая действително е нямало, тези понятия биха могли да се интерпретират  от членовете на комисията, което поставя под съмнение обективността в крайната оценка на участниците, считат от проверяващия екип.

Ограничаване на конкуренцията

По-малката финансова корекция е наложена заради изискване от възложителя (Община Севлиево, б.ред.) участниците да представят удостоверение за вписване в регистъра на консултантите. Според Управляващия орган обаче удостоверението е необходимо при подписване на договора за изпълнение, а не преди това. В този смисъл финансиращият орган е счел, че е налице ограничаване на свободната конкуренция на участниците в процедурата за изпълнение на поръчката, заради което отрязва допустимите разходи за изпълнение с 5%.

Да се поправи вреда на бюджета

Целта на финансовите корекции е да се гарантира или възстанови ситуацията, при която всички разходи, заявени за плащане пред Европейската комисия, са в съответствие с приложимото национално и европейско законодателство. Налагането на финансовите корекции не цели установяване на конкретна вина, нито на конкретен извършител. Основното предназначение е да се поправи вреда на бюджета, причинена от извършен недопустим разход.

С действията си при възлагане изпълнението на обществена поръчка Община Севлиево е ощетила бюджета на Европейския съюз, пише в решение на Административният съд в Габрово от 24 април т.г. С друго решение, от 13 май т.г. съдът отчита „допуснато нарушение на принципите за свободна конкуренция и равнопоставеност“.

И двете жалби срещу наложените финансови корекции на Община Севлиево са отхвърлени, но решението за това подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.

автор: Емилия Димитрова

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!