Търсене

Лъвове отново "застават" от двете страни на моста на Колю Фичето

Лъвове отново "застават" от двете страни на моста на К

Мостът, построен от Колю Фичето през 1857 г. и последвалото през 1924 г. продължение с 80 метра на изток. Снимката е от фонда на Исторически музей Севлиево

Този петък, на 13 октомври, в 17.30 часа, импровизирана церемония ще отбележи новия живот за четирите лъва на моста на Колю Фичето над река Росица. Лъвовете са с височина 1.80 м, всяка фигура е стъпила върху бетонен постамент, висок 2.80 м. Фигурите са отляти наново по технология, наподобяваща камък от скулпторите Велизар Захариев и Деян Тодоров, в процеса се включва и скулпторът Петър Александров. А отливките се правят в София.   

Старинният дъгов мост над река Росица при Севлиево е първото строено от майстор Колю Фичето голямо инженерно съоръжение. Строежът му започнал през 1857 г. и е завършен на следващата година. Първоначално мостът е бил дълъг 110 м и имал седем свода /гевгири/. Повърхността му от средата неусетно се снижава към двата края, като средният свод е имал най-голям отвор и е бил по-висок от останалите, оформяйки гърбица. Стълбовете на моста са зидани от едър ломен камък и са заострени срещу течението на реката, както всъщност всички мостове, строени от майстора. Над заострената част е имало по един отвор с дъгов свод, през който водата е протичала при големи наводнения, каквито често стават на река Росица.

През 1872 г. се поставят каменни парапети и на тях са монтирани мраморни плочи с надписи на арабски в прослава на султан Абдул Азис. Мостът издържал на стихийните пролетни наводнения на 16 юни 1859 г., 9 май 1897 г. и 19 юни 1939 г. При последното наводнение е била разрушена само горната му част – парапетът и част от платното на шосето.

През 1924 г. мостът е продължен с 80 м на изток и още пет бетонови свода. През 1940 г. е снета заострената част в средата и мостът става хоризонтален. Тогава са монтирани от четирите му страни изправени лъвове от лят бетон, автор на които е учителят по рисуване в гимназията Дочо Байрямов. Те дават и името "Лъвов мост" и така остава в съзнанието на севлиевци.

При разширението на моста през 1974 г. лъвовете са заменени с каменни композиции на историческа тема. Мостът е паметник на културата с местно значение. 

През 2009 година със средства от държавния бюджет в размер на 203 хил. лв. съоръжението е укрепено, тъй като основите му бяха подкопани от обилните валежи и наводнения през 2008 г.

Идеята за връщането на лъвовете е на граждани – Стоян Костадинов, Крум Табаков и Ахмет Ахмедов, които преди повече от три години запознават с нея кмета на града д-р Иван Иванов и той приема идеята.

Изображение - 1890

Предложението им бе одобрено и от Общинския съвет, проведено бе и обществено обсъждане, на което великотърновският архитект Йордан Нурков представи проекта си, според който ще се търси приемственост между първоначално построеното от Кольо Фичето съоръжение и сегашния му облик.

написано от Емилия Димитрова

 
 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.