Търсене

Назначават горски служители към Ловните дружества

Назначават горски служители към Ловните дружества

Заради очакваните промени в Закона за лова и опазване на дивеча, всяко ловно дружество трябва да има редовно назначен горски служител. Предвид голямата територия ловни площи и брой ловци, севлиевското ЛРД „Сокол“ вероятно ще има нужда от двама горски. Което пък ще доведе до осигуряване на още две заплати и лишаване от средства за други дейности. Всичко това бе разяснено от председателя на ЛРД „Сокол“ инж. Красимир Копчев по време на годишното отчетно събрание, което се проведе миналата седмица и на което се взе решение той и Тодор Ганчев, специалист по лова в „Сокол“, да бъдат делегати за годишното събрание на Националния ловен съюз.

Събранието одобри и промени в устава на организацията, съгласно които председателят на местните ловци вече ще може да управлява повече от два мандата последователно. Ловците гласуваха още общите им събрания, при липса на кворум, да започват един час по-късно от обявения, а не както досега при присъствие на повече от половината делегати.

Заплащането на членския внос от ловците също бе тема на обсъждане по време на събранието. „Част от ловците по дружинки, по различни субективни причини, не спазват определения ред за събиране на сумите. Това създава затруднения за провеждане на контрол и спазване на определения срок. За 2015 г. 80 ловци от „Сокол“ не са платили членски внос, като 49 от тях имат задължения за три и повече години“, разкри по време на събранието председателят инж. Красимир Копчев.

Задължение на всеки ловец е да заплаща определената годишна вноска за ловно-стопански мероприятия и членски внос, утвърдени от Националния ловно-рибарски съюз. Съгласно правилника за приложение на Закона за лова и опазване на дивеча, неплатилите членски внос и вноска за ловно-стопански мероприятия губят правата си за ловуване. Към момента 145 местни ловци все още не са платили, а срокът бе 28 февруари. „Проявяваме търпимост, но с някои колеги вероятно ще бъдем принудени да се разделим“, сподели пред ловците техният председател.

Неуспешен организиран ловен туризъм отчете по време на годишното събрание инж. Красимир Копчев. Въпреки обширнана рекламна и агитационна дейност, резултатите са нищожни А това е единствената форма за допълнително финансиране и за което основна помощ трябва да имат 31-та дружинки в общината. „Засега не срещаме разбиране и пълна подкрепа от дружинките, въпреки решението 60% от приходите да остават при тях. Недопустимо е да даваме средства за подхранване на дивеча, да се полагат толкова грижи, а да не се възползваме  от това, което ни се полага по план“, каза инж. Копчев и призова колегите си да канят платежоспособни ловци от други региони за отстрел на елени с добри трофеи по линия на организирания ловен туризъм. В плана за отстрел за 2916 г. са заложени 21 благородни елена.

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!