Търсене
От бюлетина на фондация "Америка за България"

Няма как да стане? Мартин Янков и „Колективът“ показват, че има

Няма как да стане? Мартин Янков и „Колективът“ показват, че има

Мартин Янков (вдясно) и колегите му от "Колективът", снимката е от бюлетина на фондация "Америка за България"

"Още след седми клас кандидатствах в Строителния техникум [сегашната Софийска гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“, бел. ред.], специалност „Парково строителство“. Това беше единственият предмед, по който имах отлични оценки… [смее се] След като завърших училище, следвах ландшафтна архитектура в Англия. Докато не ми започна първата лекция обаче, не осъзнавах колко е силна и въздействаща тази професия – как има огромна сила да променя съдбата на цял град и на хората, които живеят в него. По време на следването си видях как ние наистина можем да влияем на средата, в която живеем. Средата ни не е даденост, която да не можем да променим. Напротив ние имаме огромна сила да го правим. Така се оформи желанието ми да създам „Колективът“.

Това е  разказ за това как, когато всички ти казват: "Няма начин", ти намираш начин. Историята е колкото вдъхновяваща, толкова и поучителна. Публикувана е в бюлетина на фондация "Америка за България", която застава зад инициативите на Мартин Янков да преобразява крайречните занемарени градски пространства, но и градската междублокова и сива среда. 

Основната цел на Мартин и "Колективът" е да направят средата в България по-приятна. Той и съмишлениците му смятат, че живеем в златна земя, със златни хора, със златни възможности и потенциал. Затова идеята им е да променят най-пренебрегнатите неща, като например реките ни. Според тях реките са едно от първите неща в градската среда, чиято промяна ще има осезаемо въздействие. Така започнали с проекта „Реките на града“ през 2021 година.

"Реките са нещо основополагащо за един град. През повече от 90% от градовете в света минава река. В същото време реките са обединяващ фактор за някои градове и тази инициатива може да се мащабира в различни градове, стига да се покаже правилният пример", смята Мартин.

Започнали в София, след това направили „Реките на града“ и в Русе с подкрепата на „Америка за България“, а след това и на други организации. След Русе с тях се свързали от Община Габрово, за да привлекат добрия пример и в тяхната община. За втора година ще правят „Реките на града“ в Габрово.

"В България има едно чувство, че „тук е така“. С това, което правим, показваме, че всъщност може да е другояче и то лесно. Силата да променяме средата е в нашите ръце", убеден е младият мъж. "От малък навсякъде чувам оплакване. „Това не може да стане, тая държава я съсипаха, тук нищо не е наред…“ Обречени сме, едва ли не. Този негативизъм е създал един позитивен бунт в мен. Няма „не може“. Винаги има начин. Непрекъснато се срещам с омърлушени, негативно настроени хора. Но когато имаш позитивна, бунтарска идея – като да облагородиш някоя градинка по някакъв артистичен начин – много лесно ще си намериш съмишленици". 

Цялото интервю с Мартин Янков може да прочетете тук

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.