Търсене

Официално: Севлиево пак има Лъвов мост

Официално: Севлиево пак има Лъвов мост

Тази вечер официално бе представен реализираният проект за връщането на четирите лъва от двете страни на моста над река Росица. "Благодарен съм за оказаното ми доверие да изпълня този проект. Като автор си позволих да направя леки промени на лъвовете, за да имат по-модерно звучене, но не за сметка на тяхното внушение", каза по време на церемонията по откриване на моста скулпторът Велизар Захариев, който работи по изпълнение на лъвските фигури заедно с колегите си Деян Тодоров и Петър Александров.

Изображение - 1898 "В герба на Севлиево има няколко символа, един от тях е моста на Колю Фичето, построен през далечната 1858 година", припомни директорът на Историческия музей Найден Петров, който разказа историята на съоръжението и пропомни факти от времето, когато старите лъвове са били демонтирани та до днес, когато на тяхно място "застанаха" нови". 

"Особено съм щастлив за това, че Лъвов мост е възстановен", сподели кметът на общината д-р Иван Иванов, който специално благодари на инициаторите за днешното събитие - Стоян Костадинов, Крум Табаков и Ахмед Ахмедов. - "Тримата никога не са идвали при мен с лични проблеми, а винаги с предложения, които касаят града ни. Затова винаги съм приемал предложенията им като лична кауза", каза кметът. А присъстващите изразиха благодарността си към тримата общественици с ръкопляскания. 

Изображение - 1899 Старинният дъгов мост над река Росица при Севлиево е първото, строено от майстор Колю Фичето, голямо инженерно съоръжение. Строежът му започнал през 1857 г. и е завършен на следващата година. Първоначално мостът е бил дълъг 110 м и имал седем свода /гевгири/. Повърхността му от средата неусетно се снижава към двата края, като средният свод е имал най-голям отвор и е бил по-висок от останалите, оформяйки гърбица. Стълбовете на моста са зидани от едър ломен камък и са заострени срещу течението на реката, както всъщност всички мостове, строени от майстора. Над заострената част е имало по един отвор с дъгов свод, през който водата е протичала при големи наводнения, каквито често стават на река Росица.

Изображение - 1900 През 1872 г. се поставят каменни парапети и на тях са монтирани мраморни плочи с надписи на арабски в прослава на султан Абдул Азис. Мостът издържал на стихийните пролетни наводнения на 16 юни 1859 г., 9 май 1897 г. и 19 юни 1939 г. При последното наводнение е била разрушена само горната му част – парапетът и част от платното на шосето.

През 1924 г. мостът е продължен с 80 м на изток и още пет бетонови свода. През 1940 г. е снета заострената част в средата и мостът става хоризонтален. Тогава са монтирани от четирите му страни изправени лъвове от лят бетон, автор на които е учителят по рисуване в гимназията Дочо Байрямов. Те дават и името "Лъвов мост" и така остава в съзнанието на севлиевци.

При разширението на моста през 1974 г. по повод годишнина от Руско-турската война лъвовете са заменени с каменни композиции на историческа тема. 

Лъвовете, които заеха поста си от тази вечер са с височина 1.80 м, всяка фигура е стъпила върху бетонен постамент, висок 2.80 м. А на тяхното официално представяне пред севлиевци присъстваха народните представители Иглика Събева и Кристина Сидорова. 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!