Търсене

Съборът на Рожен – частен бизнес с пари на държавата

Зарко Маринов, "За истината"
Съборът на Рожен – частен бизнес с пари на държавата

Рекламата на палатковия лагер на Роженq снимка: „Отзвук“

От 14 до 16 юли на Роженските поляни в Родопите ще се проведе четвъртият национален събор на народното творчество и животновъдството под патронажа на президента Румен Радев.

Предната вечер официално ще бъде открит 111-метров пилон с претенцията да е най-високият в Европейския съюз, върху който да се вее българското знаме с площ от 1 декар.

„Ще качим енергията на знамето ни на 111 метра височина, така че да се вижда от километри разстояние и да се усеща в цяла България“ – щедро обещава Фондация „Наследство в бъдещето“.

Не отстъпват по претенции за изключителност и заявките за събора – „най-голямото културно събитие в България“, което „да запали искрата на българщината“, „да обедини нацията“, да превърне „Рожен и Родопите в туптящото сърце на Родината“.

Идеолог на пилона и организатор на събора е най-известният овцевъд в България Симеон Караколев от Велико Търново чрез представляваните от него Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“ и Фондация „Наследство в бъдещето“. А Община Смолян е съорганизатор, както подчертава кметът на Смолян Николай Мелемов, само на фолклорната част. Тя ще струва на местния бюджет 130 хил. лв., стана ясно преди дни от отговор на кмета на въпроси на общинския съветник Филип Топов.

„Сумата е заложена в разчета за разходите за културния календар на общината“ – пояснява кметът. Но за този разход на бюджетни средства няма решение на общинския съвет, не е провеждана каквато и да е процедура за възлагане или за публично-частно партньорство, показа проверка на „За истината“.

Както за стойността на пилона от 1 млн. лв., така и за въпросните 130 хил. лв. няма публични данни, отговарящи на въпроса как точно и за какво ще бъдат похарчени. В писмения си отговор на въпросите на общинския съветник Филип Топов (избран с листата на ГЕРБ) кметът на Смолян твърди, че те са за „провеждането на фолклорната част на събора.“

Приети са 350 заявки, които включват близо 4 хил. изпълнители от цялата страна – 160 певчески и инструментални групи, 195 индивидуални изпълнители, 90 танцови състава и 20 групи за народни обичаи.“ – пояснява кметът в опит да обоснове немалката за бюджета на Смолян сума.

В същото време според регламента на събора, публикуван в интернет страницата на Общината, „разходите по пътуването и престоя, нощувки и храна са за сметка на участниците“. Това засилва съмненията за необосновано разходване на бюджетни средства, за които липсва и отчетност.

В същото време партньорът на Община Смолян Симеон Караколев насочва към себе си и юридическите лица, които представлява, всички приходи от събитието.

Според публикувана в социалните мрежи схема – наемът на ресторант за трите дни е между 10 и 20 хиляди лева. А теренът за палатка на поляните – от 30 до 90 лева на вечер. Палатковият лагер е предвиден за 2500 места, като организаторите осигуряват само осветление, охрана и мобилни тоалетни в лагера.

Ако е вярна заявката, че очакваните посетители на Рожен ще са над 250 хил., то и печалбата от него никак няма да е малка. Чрез умело заиграване с родолюбието и патриотичните чувства на всички българи, съборът носи сериозни приходи от търговска дейност, а фолклорната му част, която генерира само разходи, се поемат от Община Смолян и държавата.

източник: zaistinata.com

  • TАГОВЕ:
Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.