Търсене

Севлиево е в корупционна схема, според разследване на "Биволъ"

Севлиево е в корупционна схема, според разследване на "Биво

снимката е илюстративна, източник: informo.bg

"Данни за мащабна и всеобхватна корупция в европроекти излизат от скритото счетоводство на мрежа от консултантски фирми, свързани с големи строителни компании", сочи разследване на Биволъ, по време на което бяха арестувани журналистите Димитър Стоянов и румънския му колега Атила Бару. Според разследването Биволъ разполага с непублична документация за десетки проекти на обща стойност стотици милиони лева, сред която има счетоводни файлове с отбелязани суми за подкупи

"За да печелят и придвижват безпроблемно проектите, консултантските фирми смазват с подкупи властта на всички нива – от заместник-министър до одитори и експерти, личи от тайното счетоводство на фирмите Рила Консулт“ ЕООД, „Европрограмконсулт“ ООД, „Ем Консулт Финанс“ ЕООД, „ЕС Енерджи Проджект“ ЕООД и „Лиан Консулт Сървисиз“ ЕООД. Комисионните са отбелязани грижливо в екселски таблици по месеци, като редакцията ни разполага с данни за период от година и четири месеца – от ноември 2013 до февруари 2015", пише в разследването.

"Една от свързаните със Севлиево консултантски фирми е "Рила консулт" ЕООД. „Рила Консулт“ изпълнява проекта „Външна техническа помощ за подпомагане на Община Севлиево при управлението на проект „Инвестиционен проект за рехабилитация и разширение на водопроводна и канализационна мрежа на гр. Севлиево“, финансиран по ОПОС от МОСВ. Той е на стойност 523 000 лв за 18 месеца. Договорът е сключен на 12.08.2013 г. а през януари 2014 г. е отчетена комисионна МОСВ Севлиево – 33 000. Същият месец е отчетена и странната Глоба Севлиево 52 300. През юни 2014 се появява Севлиево – 10 000, а през август Иво – договаряне Севлиево – 2000 лв."

"Странната глоба Севлиево" действително е глоба, която Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ наложи на Общината през септември 2013 г., установи "Севлиево онлайн". Комисията прие, че решението за избор на изпълнител е незаконосъобразно, тъй като оценителната комисия не е посочила обективни мотиви за оценяването на техническото предложение на класирания на първо място участник „Рила Консулт“ ЕООД. Липсата на мотиви, различни от описаното в методиката за оценка, съставлява съществено нарушение и е основание за отмяна на обжалваното решение, става ясно от решението на КЗК.

Законът за обществените поръчки гласи, че Комисията за защита на конкуренцията не отменя решението за определяне на изпълнител, а налага санкция в размер 10 на сто от стойността на сключения договор, когато договорът е сключен при допуснато предварително изпълнение на решението за класиране и е установено нарушение на закона, засегнало възможността на лицето, подало жалбата, да участва в процедурата или да бъде определено за изпълнител.

В настоящият случай са налице изпълнение и на двете хипотези. Предвид обстоятелството, че сключеният договор е на стойност 523 000,00 /петстотин двадесет и три хиляди/ лв. без ДДС, за КЗК е налице законово задължение на основание  да наложи санкция на възложителя в размер 10 на сто от стойността на сключения договор.

Имуществената санкция на Община Севлиево бе в размер на 52 300,00 /петдесет и две хиляди и триста/ лева. 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.