Търсене

В МРРБ имали еднократен сигнал за сеч във вододайна зона на Севлиево

В МРРБ имали еднократен сигнал за сеч във вододайна зона на Севл

Извозването на дървесината също води до замътване на водоизточниците, твърдят запознати

„От страна на общинското ВиК дружество „Бяла“ ЕООД гр. Севлиево еднократно в МРРБ е предоставена информация относно изсичането на гори, разположени в пояс II и III на санитарно-охранителната вододайна зона в Лъгът, община Севлиево. В резултат при интензивни дъждове и снеготопене се е достигнало до замътване на реките и до промяна дебита на водоизточниците.“ Това отговаря министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на питане от народния представител Кристина Сидорова относно наличието на сигнали и данни за влошено качество на водата в област Габрово в резултат на сечи в зоните на водохващанията.

В отговора си министър Нанков не отрича, че изсичането на горите влияе пряко върху водоснабдяването, като с обезлесяването се нарушава повърхностния хумусен слой на почвата, намалява количеството подпочвени води и се влошава качеството на водите от повърхностни водоизточници.

Въпреки неговата категоричност, че сечта в зоните на водохващания се отразява върху количеството и качеството на водата за населението, той не крие, че „у нас няма механизъм за упражняване на контрол“. А „за решаване на проблема с изсичането на горите, особено във вододайните зони, е необходимо да се търси общо съдействие на всички отговорни институциии“.

В същия отговор Николай Нанков подчертава, че воденото от него министерство „по всякакъв начин съдейства за подобряване водоснабдяването в община Севлиево, както с предоставяне на средства на общината за реализиране на приоритетни ВиК проекти“, така и за повече инвестиции в инфраструктура. А на финала на своя отговор Нанков припомня, че предстои финализиране на дейностите за това един ВиК оператор, в лицето на „ВиК Габрово“, да поддържа системите на цялата област Габрово, което „ще даде възможност за реализиране и на ВиК обекти с финансовата подкрепа от европейските фондове“.

За недопускането на сечи във вододайните зони на Севлиево се говори не от днес или вчера. През миналата година след няколкомесечна суша и драстичен воден режим, при който в селата нямаха вода по цяла седмица, а в града я пускаха през два дни и то само вечер, напрежението ескалира в граждански протести. Резултатът бе, че държавата отпусна средства за частична рехабилитация на довеждащия водопровод, за да се намалят огромните водозагуби по стария водопровод, за които някои специалисти сочеха, че са до 80%.

Тази година ситуацията е наобратно – дъжд вали всеки ден, а след всеки по-проливен водата се спира, за да се избистри тази, която постъпва в пречиствателната станция в с. Стоките. Избистрянето е наложително, защото след дъжд към водохващанията тече не вода, а кал. Станцията няма възможност да пречиства кал и тиня, заради което се чака понякога по 7-8 и повече часа, до избистряне на водата.

Ситуацията наложи заключението, че в община Севлиево е без значение дали вали или е суша, вода няма. А погледите на гражданите отново се насочиха към горите в Лъгът, обект на сечи, сочени като основна причина за замътването на водата.

След отговора на МРРБ-министъра не се очертава възможност сечта да бъде спряна или поне ограничена. След като сам твърди, че „механизъм за контрол няма“, то останалото от отговора му като „търсене на съгласуване с Изпълнителната агенция по горите“ и „целенасочена политика за залесяване на изсечени горски площи“, има по-скоро пожелателен характер.

автор: Емилия Димитрова

Пълния текст на отговора на министър Нанков може да прочетете тук. 

 


 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!