Търсене

В Община Севлиево не казват кога за последно са чистени дъждоприемните шахти

В Община Севлиево не казват кога за последно са чистени дъждопри

На ъгъла между ул. "Христо Ботев" и "Марин Попов" има дъждоприемна шахта, чиято функция да отводнява уличното платно очевидно е неизпълнима

от Емилия Димитрова

Никой не знае колко дъждоприемни шахти има в Севлиево;

► Никой не знае калко дъждоприемни шахти не функционират;

► Община Севлиево не казва колко шахти са почистени през 2020 г. и от началото на 2021 г.; 

По време на продължителните дъждове от последните дни за пореден път улици на Севлиево се превърнаха в реки. Водата не се оттича през запушените дъждоприемни шахти, а другаде шахтите не я поемат, защото са над нивото на асфалта. Ситуацията се усложни от ремонтните работи на улици и тротоари, започнати едновременно на различни места в града.

Това извади на светло няколко неща: никой не знае колко точно дъждоприемни шахти има в града, не е ясно колко от тях функционират, няма информация колко са почистени, нито колко се нуждаят от почистване.  

Гледайте монтажните планове

Дъждоприемните шахти са монтирани на уличните оттоци и служат за отводняване на пътните платна при дъжда. За тях „няма регистър, списък или друго, в което са упоменати по тяхното местонахождение“, се казва в отговор на Община Севлиево до „Севлиево онлайн“ на въпроси, изпратени по реда на Закона за достъп до обществена информация. Единственото място, в което може да се открие информация за шахтите, предназначени да поемат дъждовната вода, са монтажните планове на уличните канализационни клонове, в които дъждоприемните шахти са обозначени като „уличен отток“ и в тях е посочено точното им местонахождение.

Дъждоприемните шахти са неразделна част от уличната канализационна мрежа на Севлиево, но не са самостоятелни съоръжения, заради което не се водят на отделен отчет и за тях не се поддържа отделен регистър, уточняват още от Общината.

Проучване на „Севлиево онлайн“ обаче показа, че да се поддържа регистър на уличните шахти не е невъзможно. В София например имат и това е поверено на Столичния общински инспекторат.

Кой поддържа дъждоприемните шахти?

Изображение - 9876 Съгласно изискванията на чл. 25 ал. 3 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, „лицата, които отговарят за чистотата на уличната мрежа, поддържат и почистват дъждоприемните шахти, а операторите на водоснабдителните и канализационните системи (ВиК, б.р.) поддържат и почистват връзката между дъждоприемната шахта и уличната канализация“.

Иначе казано в Севлиево дъждоприемните шахти са ангажимент на сметопочистващата фирма „НеоТитан“. Фирмата обаче не се занимава с почистването им, защото при сключването на договора с Община Севлиево през 2008 г. това не й е вменено и липсва като клауза в договора, който дружеството сключва с Общината, обясняват от местната общинска администрация. Заради това почистването на шахтите е възложено на звено БКС към Общината.

Текущият контрол върху състоянието и поддръжката на дъждоприемните шахти се осъществува от отдел „Транспорт и екология“ в общинската администрация, който е в състава на дирекция „Териториално и селищно усторйство“, починена на ресорния заместник-кмет, в случая Невена Тодорова.

Колко често се чистят шахтите?                                            

На какъв период от време Община Севлиево възлага почистването на шахтите, оттам не казаха. Тази информация би трябвало да е налична, след като звено, подчинено на Общината, е отговорно за почистването. Освен, ако почистване изобщо не е правено от години, а „Севлиево онлайн“ има сериозно основание да смята, че ситуацията е точно такава.

Да видим какво е действителното състояние на дъждоприемните шахти в Севлиево, като вземем за пример една малка улица, ул. „Христо Ботев“. По нея в момента ремонти не се правят, но преди три-четири години там беше подмемена канализацията, а след това улицата асфалтирана.

Изображение - 9877

Дъждоприемна шахта на ул. "Христо Ботев", в която е покарала трева

В източната част на тази уличка има три дъждоприемни шахти. При всеки дъжд обаче картината е една и съща - улицата буквално се завирява. Причината за това е много проста – нито една от трите шахти не поема дъждовната водата, защото и трите са запушени. Върху едната тази есен дори покара трева, което само може да подсили предположението, че тази шахта не е почиствана с години.  На пресечката на ул. „Христо Ботев“ с ул. „Марин Попов“ положението е доста по-сериозно. Шахтата на ъгъла, която трябва да поеме водата, или е запушена, или не е действаща. Водата изобщо не се оттича и се разлива по пътното платно, а преминаващите коли я пръскат наоколо и най-често потърпевши от калната баня са пешеходците.   

Колко са почистените през 2020 г. и през 2021 г. шахти?

На отговора, който от Община Севлиево дават на този въпрос определено липсва конкретика. Ето какво гласи той: „Всички дъждоприемни шахти изградени по уличната канализационна мрежа в Севлиево са почистени и се почистват периодично от работниците на звено „БКС“ към Общината“.

Изображение - 9878 Снимките, които „Севлиево онлайн“ направи по улиците на Севлиево обаче, показват обратното. Шахтите не само не се почистват редовно, но някои не са почиствани от години, а в Общината избощо не са извършвали проверки за състоянието на дъждопреливните шахти. Ако бяха, нямаше да отговорят, че не разполагат с информация на въпроса колко дъждопреливни шахти не изпълняват предназначението си. Още повече, че при сухо време това е много лесно за установяване, защото запушените шахти се виждат с просто око. Между другото „Севлиево онлайн“ е готов да подаде информация за няколко такива, ако в Община Севлиево действително се нуждаят от такава.

Напълно в чиновнически стил от Община Севлиево казват, че когато се установи сериозен проблем, препятстващ нормалното функциониране на шахта, ВиК операторът я отремонтира своевременно. Фактите обаче сочат друго.

В Община Севлиево не знаят и колко ревизионни шахти има в Севлиево. Ревизионните шахти са с кръгли капаци. Те служат за осигуряване на достъп до канализационната мрежа  и са неразделна част от цялостната канализационна система. През тях се извършва и профилактика на канализационната система. Тези шахти също не се водят на списък или в отделен регистър, тъй като не са самостоятелни съоръжения, пишат от Община Севлиево.

В заключение, чл. 43, ал. 2, т.9 от Наредбата  за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи задължава потребителите „да  не запушват и да не изливат масла и други отпадъци в канализацията, включително в дъждоприемните шахти на уличните оттоци“. Според същата наредба „физическите и юридическите лица, които извършват строителни, монтажни, ремонтни и други дейности, са длъжни да вземат необходимите мерки за опазване от повреди или унищожаване на водопроводните и канализационните мрежи и техните съоръжения.

Задължения има. Отговорността обаче е размита. 

 


 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!