Вестник "Словото днес" издаде брой, посветен на Севлиево и Чавдар Мутафов

Специален брой на вестник "Словото днес" - издание на Съюза на българските писатели, бе представен снощи в Севлиево. Броят е провокиран от 135 години от рождението и 70 години от смъртта на Чавдар Мутафов, но в него има място за знаковите културни средища и институции в града.

Севлиево е домакин на национална научна конференция, посветена на Чавдар Мутафов - тук

На първа страница е публикувано обширно интервю с кмета на Севлиево Иван Иванов. В него той говори за миналото на града и преплитането му с настоящето като препратка към бъдещето. Коментира икономическото състояние на Севлиево на фона на дълга политическа криза у нас, икономиката и инвестициите в един от силните икономически центрове на България, липсата на безработица, но и недостига на работна ръка. 

На въпроса с кое от всичко, случило се по време на мандатите му, кметът на Севлиево се гордее най-много,

отговаря, че това са медалите и многобройните титли на севлиевските спортисти, опазването на културата и историята на града (посочва изграждането на мемориала в парк "Казармите" с имената на всички загинали от този край за свободна България и пометника на Мара Белчева и Пенчо Славейков в центъра на града), обособяването на фонд за лечение на севлиевци, подпомагането на двойки с репродуктивни проблеми, събитията от културния календар, които привличат не само местна публика, но и зрители от други градове.

"Ще съм изпълнил мисията си, ако успеем да убедим държавните органи, че строителството на язовир "Бяла" е жизненоважно, за да изпреварим прогнозите за засушаване идните години. Много се говори по темата през последните 30 години, но имаше много работа за вършене, преди да поискаме официално това да се случи", казва още Иван Иванов.

На цяла страница в. "Словото днес" представя Народно читалище "Развитие-1870"

като "Достолепна сграда. Коридори, които носят в паметта си стъпките на стотици хора. Зали, чиято тишина е попила възторга на признателната публика. Съчетание на реалното с неуловимото - място, нощещо специфичния привкус на годините и невидимата енергия на хората, създавали и създаващи изкуство". Основано от първия дипломиран лекар в Севлиево д-р Стойчо Христов по заръка на Апостол Левски, Читалището е един от духовните символи на Севлиево, въпреки, че се променя, защото, както казва председателят му Данаил Лалев "времето променя хората, променя потребностите им и за да си успешен, трябва да се променяш и ти, да си отворен към новото". 

 

На друга страница е представена Градската библиотека, която при създаването си през 1870 година е част от Читалището.

Някъде към 1886 г. група учители социалдемократи основали дружество "Севлиевски клон от приятелската дружина. Основната му цел била: "Създаването на една публична библиотека със своя постоянна читалня за всички". Въведен бил членски внос от 80 стотинки на месец. В устава е упоменато, че щом събраната сума достигне 40 лв., веднага се закупуват книги, разказва директорът на Библиотеката Добрина Минкова. 

Библиотеката, която посещаваме днес, е на това си място от 1987 г. Библиотечният фонд наброява 180 хил. тома художествена и специализирана литература от всички сфери на знанието. Освен да отдава книги, Библиотеката е място за срещи с творци и изявени личности, има своя Школа за творческо писане, провежда конкурси, някои национални и така стимулира литературните изяви на ученици и млади хора. 

Представянето на литературен кабинет "Пеньо Пенев" и художествена галерия "Асен и Илия Пейкови" допълват портрета на Севлиево, нарисуван от съставителите на в. "Словото днес". 

Снимка: Община Севлиево  

В броя има текстове за Фани Попова-Мутафова и Чавдар Мутафов. доц. д-р Александра Антонова е автор на изключителния текст "Градът на Чавдар Мутафов - градска изобразителна естетика". Благовеста Касабова е автор на текст за Мара Белчева.

"В екзотичната кухня на дилетанта" въвежда публикацията на Катя Зографова. Откъс от книгата "Дилетант" на Чавдар Мутафов завършва кръга от послания към публиката в памет на изключителния интелектуалец Чавдар Мутафов. Книгата е написана през 1920-21 г. Отхвърлена е от всички издателства като невъзможна за търговия, заради което авторът я издава сам и я подарява на приятелите си. 

Снимка: Община Севлиево  

Броят на в. "Словото днес" е издаден с подкрепата на Община Севлиево. Може да бъде намерен в културните институции в града, информират от общинската администрация.