Търсене

Всичко тайно става явно, или колко струва един предизборен Празник на тиквата

Всичко тайно става явно, или колко струва един предизборен Празн

източник: zaistinata.com

 

Как информация, за която местната администрация в Севлиево твърдеше, че не съществува, се появи след съдебно решение

 

Само два дни бяха необходими на Административния съд в Габрово, за да излезе с решение, че Община Севлиево е длъжна да предостави отказаната по-рано справка за разходите за организиране на празниците на града през 2019 г. Информацията, за която от институцията казаха пред съда, че „не съществува в правния мир“, се появи. „За истината“ обаче има основания да я смята за непълна. 

Всяка година дните около Петковден, 14 октомври, са празнични за Севлиево. В деня на Св. Петка, считана за покровителка на севлиевци, се отбелязва Деня на Севлиево. В по-ново време празникът успешно се съчетава с традиционния от началото на миналия век есенен панаир, а отскоро и с Празника на тиквата, който бавно се превръща в емблема на Севлиево и с който градът намира място в туристическите каталози.

През 2019 г. дните от 9 до 14 октомври съвпаднаха с предизборната кампания за местни избори. От общинската администрация не жалеха пари, за да могат севлиевци и гостите им да се забавляват, а кандидатът за трети кметски мандат Иван Иванов, издигнат от ГЕРБ, успешно вписваше в посланията си към избирателите всяко от празничните мероприятия чрез няколко фейсбук страници. Нямаше съмнение, че Празниците на Севлиево бяха впрегнати в предизборната кампания, което събуди допълнително любопитство колко и за какво беше похарчено.

На каква цена?  

За празничните дни Община Севлиево е платила близо 85 хил. лв. От тях 58 хил. лв. са от спонсори. Всички плащания са направени по банков път, се уточнява в отговор от институцията, получен три месеца, след като бе поискан.

За концерти и културни прояви, според изпратената справка, са платени 47 хил. лв. Всъщност сумата е по-голяма, защото ако се вгледаме в колоните с цифри, концертът на Миро, за който са платени почти 8 хил. лв., е отчетен в графа „организация, обезпечаване и промотиране“. В същата графа е отчетено и „Тиквенбургово шоу“ на Иван и Андрей, което е струвало 10 хил. лв.

За реклама, дизайн и брандиране за платени 4700 лв., 4500 лв. за проект, монтаж и демонтаж на сцена. Украсата на града е струвала 5 хил. лв., видеостената 3 хил. лв., традиционния кулинарен конкурс – 2.6 хил. лв.  

В графата „Концерти и културни прояви“ са посочени следните разходи: пътуващ фестивал „Улицата“ – 12 хил. лв. , шоу „Крале на скалата“ – 5 хил. лв., лазерно шоу – 10 хил. лв., концерт на Стефан Вълдобрев – 8.5 хил. лв., концерт на Християна Лоизу – 2.6 хил. лв. и спектакъл „Осмото чудо“ на ансамбъл „Българе“ – малко под 9 хил. лв.

В справката липсват данни за изплатени хонорари на група „Сигнал“, Янка Рупкина, Райко Кирилов, Йорданка Варджийска, квартет „Славей“, Бинка Добрева, Владислав Славов, Гъмзата и оркестър и Ути Бъчваров, всичките посочени в празничната програма, която и днес е публична на сайта на Общината. Защо за изброените изпълнители няма изплатени суми, не е ясно. Тъй като изключваме възможността участията им да са били дарение, то липсата на информация може да има само едно обяснение. За да стигнем до него обаче трябва да бъде разказано как цифрите по-горе стигнаха до „За истината“.

Продължението четете https://zaistinata.com

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.