Търсене

Започна издаването на регистрационни карти на украински граждани, настанени в област Габрово

Започна издаването на регистрационни карти на украински граждани, настанени в област Габрово

От понеделник, 28 март, започна издаването на регистрационни карти на украински граждани, настанени в област Габрово. Това става в сградата на ОД на МВР Габрово, служба Миграция (входът откъм паспортна служба), а процедурата отнема до 15 минути, информират от Областната администрация в Габрово. За да няма струпване на хора се подготвя график, по който ще става регистрацията. 

След като получи временна закрила и своята регистрационна карта и личен номер всеки украински гражданин има право да работи или на професионално обучение. За учениците - право да посещават българските училища и право на достъп до детска градина за децата до 6 годишна възраст. Временната закрила осигурява и помощта за настаняване и изхранване в места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър, която е 40 лв. без ДДС на едно лице и покрива нощувка и храноден, т.е. закуска, обяд и вечеря, плюс туристически данък. Парите се изплащат на хотелиера или ресторантьора. Помощта ще се предоставя за срок до 3 месеца. Същите права ще имат и лицата, заявили желание за достъп до пазара на труда в страната като тази помощ ще се предоставя за срок до 1 месец от датата на заявяването. Периодът на действие на програмата се предвижда да е от 24 февруари до 31 май и с нея украинските граждани получават право на социално подпомагане, както и право на медицинска помощ при спешни състояния.

По този повод, по инициатива на Община Габрово, днес и утре се провеждат информационни срещи между представители на институциите и украински граждани, настанени на територията на област Габрово.

Първата среща бе с настанените в хотелската част на Техническия университет в Габрово майки с деца, а утре в 11 часа ще се състои среща с настанените в частни домове.

За да постъпят в детска градина децата или училища

за децата е важно да има информация за поставените им ваксини. Ако информация липсва, се приема че детето не е имунизирано и му се изготвя индивидуален имунизационен план. Ако на здравните власти бъде показан имунизационен паспорт или дори снимка, изпратена от поликлиника, където са правени имунизациите, се приема, че детето има такива. Въпреки това желателно е всяко дете, на което му предстои да бъде записано в детска градина или училище да посети РЗИ Габрово, където да му се обърне индивидуално внимание, съветват от РЗИ.

Освен това ако украинските граждани планират да останат за по-дълъг период от време, е добре да помислят за избор на личен лекар както за себе си, така и за децата си. От РЗИ припомнят, че циркулацията на Ковид 19 в областта не е спряла, затова ако някой почувства и най-малко съмнение за вируса, следва да потърси съдействие или от спешна помощ или от инспекцията. Налични са безплатни бързи тестове, които могат да бъдат направени на място, за да се реагира и ограничи максимално бързо разпространението на вируса. Освен това всеки от възрастните, който има желание, може да бъде ваксиниран срещу Ковид -19.

Началникът на Регионалното управление по образованието (РУО) разясни, че

една от най-важните предпоставки, за да бъде записано украинско дете в училище, е получаването на личния номер от майката или придружителят

на детето, и здравните изследвания, които трябва да му се направят. Ако всичко това е налице, в рамките на една седмица началникът на РУО издава заповед, с която детето да бъде насочено към училище или детска градина. Необходимо е да се попълни и заявление, което може да се изтегли оттук и се изпрати по електронен път или се подаде на място в РУО – Габрово на ул. „Брянска“ 30. Във всяко училище, където има украинско дете, преподаватели ще дават консултации по български език. За допълнителни въпроси гражданите на Украйна могат да ползват горещ телефон на българското Министерство на образованието - 0800 16 111. 

От дирекция „Социално подпомагане“ обясниха, че тяхната задача е да покрият основните нужди.

В тази връзка те са подготвили указания на украински език, които разпространиха сред жените, участващи в срещата. Беше разяснено, че след получаването на временна закрила и личен номер могат да ползват права на социална закрила както българските граждани. Могат да подадат заявление за получаване на еднократна помощ в размер до 375 лв, която се изплаща на следващия месец.  На телефон 0800 88 001 кол центърът на Министерството на труда и социалната политика предоставя безплатни консултации на български, руски и английски език на украински граждани за достъпа до пазара на труда в България и възможностите за социална подкрепа за деца и семейства всеки работен ден от 9.00 до 17.30 часа.

По-рано в Габрово бяха проведени и две срещи за консултации на украински граждани  с представители на Агенцията по заетостта и възможностите им за достъпа им до пазара на труда. Разменени бяха контакти с цел търсене на съдействие и подпомагане при необходимост от страна на Бюрото по труда в Габрово. На сайта на Агенцията в раздел „Възможности за работа на украински граждани” се публикува своевременно и информация за всички услуги, които Агенция по заетостта предоставя на украинските граждани.

 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!