Търсене
Заради огнище на птичи грип затвориха птицекланицата на Чакала и ферма за пекински патици

Заразени птици са загробени в землището на с. Млечево, местните жители се страхуват, че заразата ще плъзне

Емилия Димитрова
Заразени птици са загробени в землището на с. Млечево, местните жители се страхуват, че заразата ще плъзне

Трупната траншея на метри от главния път, водещ към с. Млечево, снимка: Севлиево онлайн

Заразени с птичи грип пилета и патици са загробени в землището на севлиевското село Млечево. Мястото е общинско, решение за обособяването на трупна траншея е взето на Общинска епизоотична комисия, а траншеята е изпълнена по всички правила, обясни директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) д-р Спасов. Хората в с. Млечево обаче не вярват, че правилата са спазени и са притеснени, че заразата може да плъзне по домашните им животни, а миризмата от загробените животни да привлече чакали, които допреди година били напаст за селото. 

Съмненията на хората, че има нещо нередно в загробването на заразени животни в тяхното село се засилват и от липсата на комуникация с кметския наместник, твърдят местните. Освен това загробването станало много набързо и никой нищо не знаел за това, а в момента от мястото се усеща миризма. Какво ще стане, когато температурите надхвърлят 35 градуса, питат жителите на с. Млечево.   

Защо с. Млечево?

Решението къде могат да се загробят заразени животни или животински продукти се взема от комисия, назначена със заповед на съответния общински кмет. В случая заповедта трябва да е издадена от кмета на община Севлиево, съгласно Наредба 3 от 27 януари 2021 г. за условията и реда за обезвреждане на животински продукти и на продукти, получени от тях извън обектите, регистрирани в ОДБХ. В тази комисия влизат представители на Общината, ОДБХ, РЗИ, Регионалната инспекция по околна среда и води, Басейнова дирекция, Пожарната служба, ВиК-операторът за съответната община и областна дирекция "Земеделие". Решенията на комисията се вземат с единодушие, гласи наредбата. 

Преди определянето на терен за загробване комисията извършва проверка на място и по документи за съответствието на мястото с изискванията на наредбата и излиза с протокол за изразените становища и взетите решения. 

"Севлиево онлайн" поиска от Община Севлиево по реда на Закона за достъп до обществена информация копие от заповедта на кмета за назначаване на комисията и копие от протокола за взетите решения. Срокът за отговор тече. 

Има ли опасност за хора и животни?  

Ако всичко, разписано в нормативната уредба за обезвреждане на животински продукти в трупни ями или трупни траншеи се спази, не би следвало да има негативни последици за местното население и домашните животни на хората. Това означава, че мястото трябва да е най-малко на километър от най-близките къщи и на 100 м от главен или местен път. В случая със с. Млечево трупната траншея е досами местния път, водещ към махала с обитаеми къщи.   

Стените и дъното на ямата трябва да са с надеждна хидроизолация, като използваните материали за това са документират. В трупната яма край с. Млечево на дъното и стените е поставен найлон, обясни д-р Спасов, най-отгоре е обработена с хидратна вар и периодично се дезинфекцира.

"Севлиево онлайн" поиска копие от документите, удостоверяващи начина, по който трупната яма е обработена преди загробването, за да се елиминират всякакви съмнения за нередности. Срокът за отговор е до 14 дни.  

Екарисаж или трупна траншея? 

Защо заразените птици не са транспортирани до екарисаж, попита "Севлиево онлайн" д-р Спасов. Според него това би увеличило опасността от разпространение на заразата. Между другото същото казва и Наредба 3, според която загробването в яма или траншея става, когато спешно трябва да се ограничи разпространението на заразата. Това обяснява бързината, с която е действано в конкретната ситуация както и защо животните са загробени, а не обработени в екарисаж. 

И в Габрово недоволстват

Общественото недоволоство срещу плъзналия птичи грип до Севлиево не е само в севлиевското село, в което са загробени болните птици. Предстои загробването и на торта от отлеждането им, която също е заразена. За това от ОДБХ са избрали габровското село Яворец, където има силажна яма, частна собственост. Има съгласие на собственика на ямата за загробване на птичия тор за шест месеца, но то се слъсква с общественото несъгласие това да се случва край Габрово. Според д-р Спасов няма пречка торта да бъде депонирана, защото тя се обработва по специален ред и шест месеца по-късно е напълно годна за използване, тъй като за това време вече е обеззаразена. 

Загробените край с. Млечево патици са от вида "пекински" и са собственост на дружество "Гримит". Убийството им по хуманитарен начин е разпоредено със заповед на директора на Областната дирекция по безопасност на храните от 5 май т.г. Със същата заповед е определена и три километрова предпазна зона около животновъдния обект, в която влиза Севлиево и десет километра наблюдавана зона, в която влизат селата Крушево, Богатово, Горна Росица, Кастел, Батошево, Карамичевци, Шумата, Енев рът, Душевски колиби, Кормянско, Душево, Сенник и Ряховците. 

Същите мерки се въвеждат и за птицекланицата в местността Чакала, от която са убити всички пилета. Ограниченията и в двата обекта са заради огнище на птичи грип. Двата обекта са затворени, а месото и яйцата от тях са иззети и спрени от продажба.

Заради огнището на птичи грип край Севлиево временно се забраняват пазарите и тържищата с птици. 

Пред "Севлиево онлайн" д-р Спасов обяви, че е готов да се срещне с жителите на с. Млечево и се надява да разсее съмненията им, че в загробването на заразени птици край селото им има нещо нередно. Той декларира, че трупната яма се наблюдава на всеки няколко дни от служители на дирекцията по безопасност на храните. Хората обаче не вярват, че те и домашните им животни са в безопасност, за което определено помага липсата на комуникация с местните институции. 

 

 

 

 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!