
С емоция, надвишаваща в пъти подобаващата за такъв текст, от сдружението на бизнеса "Севлиево 21 век" са внесли в Общинския съвет предложение да се преименува улица "Марин Попов" в улица "Васил Кънев".
За това първи съобщи преди дни местният телевизионен канал "Фокус", а в последното си издание общинският вестник "Росица" публикува самото предложение. Вестникът се оказа единственото място, откъдето може да се види какво всъщност предлагат от Управителния съвет на сдружението. Идеята им не е публична и до момента, въпреки, че е коректно за нея да знаят и гражданите. Още повече, че улица "Марин Попов" е с много жилищни сгради, в които едва ли живеят по-малко от хиляда граждани. Извън тях са регистрираните на същата улица търговски дружества.
Вестник "Росица" публикува и едно контрапредложение, което не отхвърля идеята за именуване на улица на името на Васил Кънев, но прави корекции във варианта, предложен от бизнеса.
Всъщност предложение за решение от сдружение "Севлиево 21 век" за преименуване на улица "Марин Попов" все още не е внесено в Общинския съвет на Севлиево.
Това обясни за "Севлиево онлайн" председателят на Съвета Явор Памукчиев. Той не отрече, че е запознат с идеята и че при него има писмен вариант на предложение, постъпил още през декември миналата година, но то не е задвижено, тъй като не е било подписано, т.е. било е анонимно.
Памукчиев е върнал своеобразното предложение на сдружение "Севлиево 21 век" и след като под него е положила подпис председателят Марияна Петрова, идеята отново е в Общинския съвет. Досега обаче не е внесена за обсъждане, което трябва да стане най-напред в комисия. Невнасянето е защото не са спазени задължителните елементи, за да стане предложението решение, каза още Явор Памукчиев.
Без съмнение това ще се случи в близко време и преименуването на улица "Марин Попов" ще остане на волята и съвестта на общинските съветници.
Като всяка промяна, преименуването на улица води след себе си последици. Промяната има както своите силни, така и слаби страни, носи възможности, но и крие заплахи.
Положителните страни в именуването на улица "Васил Кънев"
се крият в личността на Васил Кънев. Вицепрезидент е за Източна Европа на Ideal Standard International от 2001 до 31 декември 2011 г. и председател на Борда на директорите на „Идеал Стандарт-Видима“ до 30 юли 2012 г., председател е на Борда на директорите на Ideal Standard Полша, както и на Амстан хотели България до 30 юли 2012 г. От февруари 2011 г. до юли 2012 г. е първи изпълнителен директор и председател на Борда на директорите на обединената компания „Идеал Стандарт-Видима“ АД, носител е на приза „Мистър Икономика“ за 2000 г., а две години по-късно е на втора позиция в класирането за същия приз. Същата година е обявен за почетен гражданин на Севлиево.
Изгубихме Васил Кънев - човекът, който преобрази Севлиево, защото нямаше страх да гледа в бъдещето - тук.
Смелостта да гледа напред доведе до построяването в Севлиево на три завода на зелено - за санитарна керамика, мебелен обков и смесители, в които са осигурени над три хиляди работни места. Износът от тези заводи е за над 22 страни в цял свят, работниците се ползват със солидни социални придобивки, а "Видима" е в основата на цялостната промяна в културния и обществения живот в общината.
Безспорни са постиженията на Васил Кънев и без никакво съмнение той заслужава улицата, на която живя, когато създаваше съвременния завод "Видима", който е на същата улица, да се казва "Васил Кънев". В това има освен основание, символика и заслужена почит.
Слабата страна на промяната
Смяната на името на улицата ще рефлектира върху гражданите, които живеят на нея или имат адресни регистрации. В рамките на 30 дни след като промяната влезе в сила, те трябва да сменят документите си за самоличност. Промяната ще засегне и собствениците на фирми, които също трябва да отразят новия адрес във фирмената документация.
Всичко това освен време, води след себе си такси, които ще бъдат за сметка на потърпевшите граждани.
Има ли други възможности, които да облекчат последиците от смяната на уличните имена?
Според вносителя на т.нар. контрапредложение гражданин, сме свидетели на пренебрежение към личността на Марин Попов, каквото, според автора на текста до Общинския съвет и кмета на общината, Марин Попов не заслужава. "И двамата имат право на почит за заслугите им от гражданите на Севлиево. Вредно е всичкото добро да започва само от нас или иначе казано някое добро да съществува като разрушим друго добро", пише Косьо Косев, подписал се под възражението по повод готвеното преименуване.
Той дава и две нови предложения. Едното касае нищо неозначаващи имена на севлиевски улици като "Искър", "Бор", "Равна гора" и др., но и улица "Магистрална", около която са фирмите, построени в Севлиево с личните амбиция, влияние и труд на Васил Кънев.
Второто предложение на Косьо Косев се отнася до участък от улица "Марин Попов" - от кръстовището с ул. "Верещагин" до изхода на града в посока Габрово. "Това предложение ако се приеме, ще можем да изпълним основното желание на вносителите на предложението за промяна на ул. "Марин Попов" в улица "Васил Кънев". Дължината ще е със 150-200 метра по-къса, но ще запазим почитта си към историята и работата на предишните общинари", пише авторът на възражението. В подкрепа на това предложение казва, че приемайки го, "на нас, севлиевци, няма да ни се наложи да избираме кой е по-заслужил от двамата заслужили ни съграждани".
Какво предстои?
Предложението на сдружение "Севлиево 21 век" със сигурност ще бъде оформено според нормативните изисквания и ще бъде внесено за обсъждане в Общинския съвет. Публично обсъждане не се предвижда, каза Явор Памукчиев.
Решението на Общинския съвет, каквото и да е то, би могло да бъде обжалвано пред Административния съд в Габрово и това може да направи всеки, засегнат от него. Ако промяната бъде гласувана, всеки от имащите адресна регистрация на ул. "Марин Попов" или собственик на фирма с адресна регистрация на улицата, може да подаде жалба в съда за отмяна на решението. Ако съдът отчете, че липсата на обществено обсъждане е основание за отмяна, решението би могло да бъде отменено. Други доводи за отмяната му трудно се намират. Обжалването обаче е само хипотетично и би могло да не се случи и решението да влезе в законна сила в предвидения след приемането му срок. Ако бъде прието.
Няма съмнение, че Марин Попов е една изключителна личност, белязана от успехите на своето време. Няма съмнение, че Васил Кънев промени Севлиево, защото беше друга изключителна личност, също белязана от възможностите на своето време. Заслужили са да пишем и споменаваме имената им, когато се идентифицираме. Затова темата е деликатна, а решенията трудни.
В сдружение "Севлиево 21 век" би трябвало да го знаят, когато започнаха пътя към промяната. Защото да противопоставиш севлиевци на една личност като Васил Кънев е непростимо както с неговата памет, така и с гражданите на Севлиево, за които той се раздаваше през целия си съзнателен живот.
Б.р. Председателят на Управителния съвет на "Севлиево 21 век" Марияна Петрова днес през целия ден беше с изключен телефон. Когато се свържем с нея, ще представим и нейната гледна точка.