Търсене

Гражданите, подали проекти за саниране по НПВУ, могат да видят индивидуалните си оценки чрез местните Общини

Севлиево онлайн
Гражданите, подали проекти за саниране по НПВУ, могат да видят индивидуалните си оценки чрез местните Общини

Класирането от първия етап на процедурата за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд  по Националния план за възстановяване и устойчивост е публикувано в публичния модул на ИСУН 2020, съобщиха на 8 януари т.г. от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Така общините вече имат достъп до индивидуалните оценителни листове на всеки проект, а всички граждани, които искат да се запознаят детайлно с получената оценка на блока си по отделните критерии, могат да го направят чрез общинската администрация, подала проектното предложение.

След като от МРРБ обявиха одобрените за финансиране проекти и останалите в резервния списък, за които не достига финансиране, се появиха десетки недоволни граждани и кметове. появиха се съмнения в липса на обективност при оценяването на подадените проекти. В тази връзка министър Андрей Цеков коментира пред БНР, че "оценките се произвеждат машинно, няма човешки фактор". 

Точките се образуват на базата на първичните документи и въведените от общините в системата данни за индикатора за енергийни спестявания, индикатора за намаляване на въглеродни емисии, индикатора за площ на сградата посочени в т. 5 от формуляра, бюджета на проекта в т. 7 от формуляра и данните за процента на собствениците участващи в сдружението посочени в т. 12 от формуляра, обясниха и от ресорното министерство. 

В предаването "Преди всички" на Националното радио министър Цеков се ангажира да направи срещи с всички кметове, "които имат притеснения, за да разясним цялостната ситуация". Според него "истината е следната - нуждите за енергийно обновяване на жилищния фонд при всички случаи надвишават възможностите и ресурса наличен по Плана за възстановяване и устойчивост. Статистиката показва, че в България жилищният фонд, който се нуждае от саниране е около 5000 многофамилни жилищни сгради. Около 2000 от тях бяха санирани по националната програма за енергийна ефективност – 2015-2016. Последните 48 сгради от нея, ние за тях осигурихме 97 милиона през, в края на миналата година. По Плана за възстановяване и устойчивост наличния ресурс на етап 1 на процедурата е 1,129 млрд. лв. А бяха подадени проектни предложения за около 3000, 3068 сгради на стойност около 4 милиарда. И при това положение е нормално в условията на една изключително висока конкуренция да има недоволни, тъй като всяко едно подадено проектно предложение се конкурира с всяко друго проектно предложение. Критериите за избора на сгради, които да бъдат възобновени е абсолютно обективен. Той се базира на енергийни спестявания, които се постигат чрез санирането, които енергийни спестявания са описани в сертификатите за енергийна ефективност". 

По-рано тази седмица кметът на Габрово Таня Христова възрази срещу оценките на подадените проекти за енергийно обновяване на жилищни сгради. Във Фейсбук Христова определи подхода за избор на многофамилните сгради, които ще получат финансиране за енергийно обновяване по Плана за възстановяване и устойчивост, за несправедлив и с много слабости. 

В Габрово бяха подадени 84 проектни предложения, но само осем са одобрените. В Севлиево одобрени са 6 проекта, 16 останаха в резервния списък, за който парите не достигат, едно е отхвърлено. 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.