Търсене

С несигурност бе белязана 2021 г. за Читалището, репетициите не спряха, но сценичните изяви намаляха

отчете председателят на институцията Емилиян Маринов в края на мандата си
Емилия Димитрова
Певците на Цветина Маринова обраха медалите в

2021 година беше успешна за класа по народно пеене с преподавател Цветина Маринова. От националния конкурс „Песенна дъга над Кутев” в Котел малките изпълнители се завърнаха с девет награди. В края на годината те участваха в Детския фолклорен конкурс „Златен славей”, където завоюваха осем награди, сред които и златни медали

За Народно читалище „Развитие-1870“ 2021 г. беше трудна, несигурна, но с амбиция и последователност продължи работата на съставите и школите, отчете председателят на Читалището Емилиян Маринов по време на отчетно-изборното събрание, което се проведе на 24 март т.г. Това бе и последната, трета година от мандата на Маринов, а от вчера председател на Читалището отново е Данаил Лалев.

Като най-сериозно постижение Маринов отчете приключването на дългоочакваният и желан ремонт на читалищния салон. Със средства на дарителите – бизнес сдружение „Севлиево 21 век” и Ротари клуб Севлиево, както и със собствени средства, през месец февруари тази година приключиха и довършителните дейности по салона, „за да може на тази сцена да се случват запомнящи се и стоплящи сърцата на публиката събития“, отчете читалищният председател.

Макар за изкуството онлайн работата да е непривична, точно така работиха през голяма част от месеците на 2021 г. школите и съставите. Благодарение на съвременните технологии се случиха и немалко участия в конкурси, дори се проведе поредното издание на националния театрален фестивал „Вълшебникът театър“, чийто домакин от създаването му е Севлиево.

Ако от всичко, случило се през 2021 г., в Читалището трябва да се открои едно, то безспорно това е юбилейното честване на

150 години откакто д-р Стойчо Христов е основал севлиевското Читалище.

И тази годишнина бе белязана от пандемията. Честването се случи година по-късно, но пък събра много от хората, които са слеси съдбите си с Читалището и други, на които то е скъпо.

По повод юбилея бе открита мемориална плоча в чест на д-р Стойчо Христов – инициатор, основател и пръв председател на читалище „Росица” от 1870 до 1873 г. На плочата са изписани още имената на Гочо Драгошинов, председателствал до 1875 г. и великият Стефан Пешев – пламенен патриот и революционер, създател на Севлиевския революционен комитет, председател на просветно-културното и революционно огнище до обесването му от турските власти на севлиевския площад на 25 юни 1876 г.

Изображение - 9285Паметна плоча на първите председатели на НЧ "Развитие-1870" откриха днес Николай Дойнов - председател на Съюза на народните читалища, и Емилиян Маринов - председател на НЧ "Развитие-1870"  

Идеята за поставянето на плочата е на художествения ръководител на театралните състави на читалището режисьорът Никола Узунов. Проектът и изработката са дело на известния скулптор Адриан Новаков, а средствата са дарени от д-р Любомир Узунов.

Юбилеят даде повод и за още една отлагана във времено, но поддържана жива мечта –

да се издаде в книга историята на Читалище „Развитие“.

Идеята за написването на история на читалището е на Данаил Лалев – председател на читалищното настоятелство от 2009 до 2019 г. и е подкрепена от неговия наследник Емилиян Маринов. Автор на историята, събрала петдесет години – от 1970 до 2020 г. в над 300 страници е Петко Недялков, редактор е дългогодишният секретар Галя Христова. Печатът е дело на печатница „М-Прес”, а финансовата подкрепа на „Идеал Стандарт-Видима”.

Изображение - 9327Историята на НЧ "Развитие-1870" в книга, бе издадена по повод юбилеен век и половина на Читалището  

През 2021 г. Детската музикална школа навърши 70 години от създаването си.

Школата е част от семейството на Детската школа по изкуствата и в нея функционират клас по пиано, класическа китара, синтезатор и солфеж, клас по пиано и клас по народно пеене. В Школата по изкуствата функционира клас по изобразително изкуство с преподавател Велизар Захариев. За художниците 2021 г. също беше странна и необичайна, защото бяха принудени да провеждат част от обучението си дистанционно, а участията в конкурси и фестивали бяха силно ограничени. 

Ковид-19 донесе загуби за фолклорен ансамбъл „Развитие“

Ансамбълът беше изправен пред предизвикателството да обнови оркестъра и вокалната си група с нови колеги, тъй като коронавирусът отне четирима - Христо Василев, Емил Щерев, Сабри Таталиев и Георги Димитров. Не успя да се осъществи и пътуването до Франция, където ансамбълът трябваше да участва във фестивал в Конфулан, но ограниченията заради пандемията попречиха на пътуването.

Поредно признание за малките актьори

от Детския театрален състав донесе участието им в престижния фестивал „Сцена край морето” в Поморие. Учредената за пръв път Голяма награда на името на патрона на фестивала, поета, театрал и художник Пейо Пантелеев, стана притежание на севлиевските деца в съревнование с представители от всички краища на България. Освен Първата награда бяха им връчени и поименни индивидуални отличия, предстои работата им да види и публиката в Севлиево.

Изображение - 9638Спектакълът 'Приключенията на Мая в страната на безцветните закони", спечелил голямата награда на фестивала "Сцена край морето" снимка: НЧ "Развитие-1870"  

Младежкият театрален състав подготви чудесен спектакъл

Усмивката на Нушич”. Младежите представиха спектакъла за първи път извън Севлиево, пред публиката в Поморие. Там беше отличен с втора награда и индивидуални отличия. Спектакълът беше селекциониран и поканен за международният театрален фестивал на името на възрожденеца Кръстьо Пишурка в Лом, но в деня преди отпътуването здравните власти карантинираха наш изпълнител и участието на севлиевската трупа беше възпрепятствано. Пиесата е създадена от няколко комедийни миниатюри на майстора на сатирата Бранислав Нушич и буди възхищение у всеки, който го е гледал.

Балетната школа направи своя първи самостоятелен концерт на читалищна сцена, а спектакълът бе грандиозен финален завършек на учебната година.

Изображение - 9762Лилия Апостолова Лилия Апостолова е удостоена с втора награда от фестивала „Пусть всегда будет солнце”, снимка: НЧ "Развитие-1870"  

През изминалата година фолклорна формация „Веселина” с художествен ръководител Жозе Понзоне имаше участия в три фестивала – в село Горна Росица, Приморско и Стара Загора, откъдето се завърнаха с отличия. Целеустремеността на художествения ръководител и желанието му за работа, поддържат духа на формацията и продължават да развиват делото на предишния ръководител Веско Самуилов.

Най-значимото за фотоклуб „Севлиево”

бе интересната и различна фотоизложба по повод 150-годишнината на читалището. Експозицият, дело на членовете на фотоклуба, представи в детайли дейността на читалищните школи и състави. Кадрите заснеха фотографите Анета Мирчева, Антоанета Обретенова, Дарина Петкова, Илко Илев, Петя Пастухова и Райко Митев. Фотографите от клуба бяха организирали и две снимания на открито – „Създаване на пролетен портрет” и „Създаване на есенен портрет” в околностите на Севлиево. Фотоклуб „Севлиево” беше съорганизатор с читалището на първото издание на фотоконкурса „Ежедневни чудеса”, който се проведе успешно онлайн в последния месец на 2021 година.

Петима от членовете на литературен кабинет „Пеньо Пенев” издадоха свои книги

през миналата година, а през юли от читалището и кабинет „Пеньо Пенев” организираха литературен конкурс „Аз, глас и съвест на епохата". След това работата на литературния кабинет продължи активно онлайн.

Заради пандемията от коронавирус през 2021 г. не се проведе юбилейното десето издание на събора „Северняшки гайтани”, но за сметка на това беше издаден сборник с доклади от научната кръгла маса „Хорото, което ни свързва”, която се проведе в Севлиево през 2020 година. 

2021 г. бе успешна за кино „21 век”, въпреки че киното беше затворено почти през половината от годината, а през останалите работеше при намален капацитет. Въпреки обективните затруднения, екипът осигуряваше качествени нови филми и добро обслужване, подновни са договорните взаимоотношения с най-големите разпространители на филми в България. 

През 2021 година беше направено локално отопление на административната част на сградата в читалището, с което драстично намаляха разходите за отопление. Осигурени са преносими компютри за организатор читалищна дейност, художествените ръководители на балетната школа и фолклорен ансамбъл „Развитие, закупени са нови костюми за ансамбъла.

Изображение - 10535Нели Тотева - секретар на Читалището, с Емилиян Маринов, снимка: Десислава Димитрова  

През изминалата година всички заедно доказахме, че изкуството и жаждата за красивото са необходими, за да преодолеем изпитанията във времената, в които живеем. Защото изкуството е вечно и от него ще имаме нужда и занапред, приключи своя отчет и мандата си Емилия Маринов, преди да предаде отново щафетата на Данаил лалев, от когото преди три години пое Читалището в Севлиево. Накрая Маринов обобщи: „Народно читалище Развитие – 1870“ е сред най-добрите културни институции в страната и ние всички правим необходимото, за да пребъде.

 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!