РЗОК: От 81 проверки в лечебни заведения, 76 са с констатирани нарушения

През първите три месеца на годината контрольорите на Районната здравноосигурителна каса в Габрово (РЗОК) са извършили 109 самостоятелни проверки в извънболничната медицинска и дентална помощ. Проверени са 81 лечебни заведения, а 76 от проверките са завършили с констатиране на поне едно нарушение и са определени финансови санкции. При 56 от проверките са установени суми за възстановяване. Три от проверките са по постъпили жалби от здравноосигурени лица, като в два от случаите е доказано нарушение и е наложена санкция, съобщават от Здравната каса.

В извънболничната медицинска помощ най-често се нарушават условията и реда за осъществяване на диспансерно наблюдение на пациентите с хронични заболявания.

Не са малко и случаите на неспазени изисквания за работа с медицинска документация, както и нарушения на условията и реда за профилактичните прегледи. Установени са няколко случая на прегледи и изследвания в извънболничната помощ, докато по това време пациентът е бил в болница. 

При зъболекарите, които работят по договор със Здравната каса,

най-честото нарушение е неспазване на изискването за обстоен преглед със снемане на орален статус при първо посещение за годината. Не липсват и нарушения при отразяване на извършените дейности в здравноосигурителните книжки на пациентите.

Проверените аптеки са 21, като при 19 са установени суми за възстановяване.

Контрольорите на РЗОК Габрово са проверили 3334 истории на заболяванията на хоспитализирани пациенти, констатирани са 57 нарушения.

РЗОК осъществява и постоянен предварителен контрол въз основа на ежедневната информация, постъпваща от болниците в електронната система. При този предварителен контрол за периода от началото на годината към края на март са свалени от плащане общо 39 случая по клинични пътеки и амбулаторни процедури.

Най-често констатираните нарушения в болниците са неспазване на диагностично-лечебния алгоритъм по клиничните пътеки – основно липса на лечение на придружаващи заболявания, липса на документирани показания за хоспитализация, нарушени критерии за дехоспитализация. От началото на годината в РЗОК е постъпила само една жалба от болнична помощ и се отнася за дейност, която не е отчетена и заплатена от здравната каса.

От Касата напомнят, че гражданите могат да съдействат за установяване на нарушения.

Най-лесният начин е като инсталират електронно здравно досие на мобилните си телефони. Достъпът до здравното досие е чрез мобилното приложение е-здраве. Досието на всеки пациент е част от Националната здравноинформационна система, която e създадена и се поддържа от Министерството на здравеопазването (МЗ). Чрез него всички могат своевременно да получават информация за регистрираните прегледи, направления, рецепти, ваксини, хоспитализации, лабораторни изследвания и др., независимо от източника на тяхното финансиране. Родителите виждат всички тези данни и за непълнолетните си деца. В електронното здравно досие вече е наличен и модул „медицинска експертиза“, където хората могат да следят документите си свързани с ТЕЛК.

Гражданите, които не притежават електронен подпис, могат да се обърнат за получаване на достъп до досието си чрез мобилното приложение е-здраве в РЗОК Габрово – ул. Отец Паисий 25, както и в нейните териториални поделения в Дряново, Севлиево и Трявна. Същата услуга се предоставя в Регионалната здравна инспекция (РЗИ)и „Информационно обслужване“ АД.

Същевременно функционира и Персонализираната информационна система на НЗОК (ПИС на НЗОК) и хората имат достъп до досиетата си в нея през официалния портал на Здравната каса, но за това е нужен електронен подпис, ПИК на НАП или уникален код за достъп, издаден от РЗОК. В системата хората могат да видят своята медицинска история, но само относно оказаната по договор с НЗОК медицинска или дентална помощ и отпуснатите лекарствени продукти и медицински изделия, които са заплатени от здравната каса. Тази информация постъпва в ПИС след като изпълнителите на дейност и аптеки се отчетат към НЗОК.

От началото на годината в РЗОК Габрово и териториалните ѝ поделения в Дряново, Севлиево и Трявна, служителите са съдействали на 530 граждани да получат достъп до електронното си здравно досие чрез мобилното приложение е-здраве. От тях – 370 са в Габрово, 80 – в Севлиево, 45 – в Трявна и 38 в Дряново.