Търсене
Заради бездействието на институциите, продължило една година

Гражданите поемат инициативата по казуса със завод за горене на боклук край с. Върбовка

Емилия Димитрова
Гражданите поемат инициативата по казуса със завод за горене на боклук край с. Върбовка

Снимка: Bakhrom Tursunov, Pixabay

"Гражданите, вземаме инициативата от ръцете на администрацията", написаха от от неправителствената организация "Ти решаваш", правоприемник на гражданско сдружение "За Павликени" по повод продължилото близо година пълно бездействие на институциите по казуса със завода за горене на боклук край павликенското село Върбовка. 

"Чакахме достатъчно да бъдем чути, но до момента вместо конкретни действия, виждаме единствено бездействие и прехвърляне на отговорност между компетентните институции", се казва в писмо от "Ти решаваш", изпратено до медиите. С него от организацията информират, че на 9 януари т.г. са поканили на работна среща четирима областни управители - на Велико Търново, Плевен, Ловеч и Габрово, и шестима кметове - на Павликени, Сухиндол, Летница, Севлиево, Левски и Велико Търново. 

Времето на кредит е окончателно изчерпано,

категорични са от гражданското сдружение. Затова в поканата им до представителите на държавната и местна власт обясняват, че се обръщат към тях "защото целим отговорни, устойчиви и съвместни действия на администрация и граждани за спиране на инвестиция в полза на един човек, която ще предизвика екологична катастрофа и ще застраши живота на хиляди хора в цяла Северна България“. 

До свикване на работна среща с институциите се стигна, след като насрочването на повторно заседание на Експертния екологичен съвет към РИОСВ Велико Търново, който трябва да приеме или отхвърли Доклад за оценка въздействието върху околната среда за инвестиционно намерение на Румен Гайтански - Вълка, се проточи близо една година. Експертният съвет е органът, който трябва да каже ще има ли завод за горене на боклук край с. Върбовка. 

Повторното насрочване на заседанието му е своеобразен поправителен, след като същият орган първо каза „да“ на изгарянето на боклук в региона, при това в невиждани размери.

Въпросното инвестиционно намерение предвижда изграждането на логистична и складова база за добив на каменни фракции, завод за каменна вата и собствен енергоизточник - електроцентрала към завода, за чиято работа е предвидено да се изгарят 56 тона боклук дневно. С този капацитет инсталацията за горене на боклук край с. Върбовка може да стане българското депо за горене на отпадъци, алармират еколози и природозащитници.

Местните жители от обаче не я искат,

притеснени, че ще отрови въздуха, водата, почвата и ще нанесе непоправими вреди на здравето им и това на децата им, при това в радиус от 50 км, а гражданското недоволство стигна и Севлиево. Според еколозите бъдещата инсталация за горене на боклук ще отделя във въздуха диоксини и флурани – химични съединения, които се отличават с висока токсичност. Това ще рефлектира още върху почвата, ще съсипе земеделието и ще унищожи пчелите, загрижени са местните.Това означава, че засегнати от екологичната бомба, заложена в инвестицията на "Петрургия", зад която стои Румен Гайтански, с прозвището Вълка.

Потърпевши от бъдещата инвестиция ще бъдат жителите на общините Павликени, Велико Търново, Сухиндол, Левски, Севлиево, но не са предпазени Габрово и Дряново, изчислиха еколози. Въз основа на заложените в инвестиционното предложение параметри на бъдещото производство, въпросният инсинератор се очертава като най-големия за горене на боклук в Европа, изчисляват екоактивисти.   

Вторият експертен съвет към РИОСВ трябваше да се проведе на 24 ноември т.г. Два дни, след като беше обявено насрочването му, той изненадващо беше отменен с не по-малко изненадващи мотиви. 

Според официално разпространеното съобщение на сайта на РИОСВ във Велико Търново е налице

необходимост от отстраняване на процедурен пропуск.

Става въпрос за постъпилите след първото заседание на Експертния съвет (31.01.2022 г.), допълнителни становища от компетентните органи, както и становища, възражения и мнения от засегната общественост. В голяма част от тях е посочено, че информацията в Доклада по оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) е непълна и недостатъчна. Допълнителните становища обаче не били предоставени на инвеститора, за да се запознае с тях, да изрази становище и при необходимост да коригира или допълни доклада, уточняват от екоинспекцията, без да се конкретизира защо не са спазени т.нар. процедурни правила и кога в инспекцията разбраха, че не са си свършили работата.

Дали отлагането на Експертния съвет има нещо общо с привикването на директора на РИОСВ Мая Радева в София дни преди датата на Съвета, е въпрос на предложение. Ако това е вярно, то не е лишено от основание предположението, че върху Радева може да е оказван натиск от държавата, в случая служебното правителство, да се просрочи във времето свикването на експертите, които да се произнесат по ДОВОС. 

Сега е интересно кои от поканените ще дойдат на срещата на "Ти решаваш".

Интересно е и как ще реагират кметовете на общини, за които има становища, че ще бъдат засегнати от инвестицията на Гайтански. Кметът на Севлиево вече прехвърли топката към РИОСВ, като отказа да заеме позиция относно инвестиционното предложение и обяви, че това е работа на екоинспекцията. Само че когато гражданското недоволство е обхванало общината, на която е кмет, очакванията са, че местната власт ще застане на страната на гражданите. Поне това гласи клетвата на избраните, каквато и севлиевският градоначалник е положил (във всичките си действия да се ръководя от интересите на гражданите на севлиевска община, б.ред.).

Дори до момента кметът на Севлиево да показва, че не иска да се обвързва с инвестицията на Румен Гайтански, Общинският съвет го задължи да внесе декларация срещу изграждането на завод за изгаряне на боклук в РИОСВ Велико Търново и в Министерството на климатичните промени, околната среда и водите. Въпросната декларация бе  предложена от Станимир Стойчев (БСП) и подкрепена от 22 от 29 общински съветници. „Въздържал се“ гласуваха тримата от ДПС и независимият Владимир Тодоров, а Петинка Михайлова (БСП), Сюзан Садъкова (ГЕРБ-СДС) и Явор Памукчиев (ГЕРБ-СДС) не гласуваха, като нито един от седемте не посочи публично мотиви.

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.